Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Trupurile celor doi români morţi în Algeria, vor fi repatriate

Iniţial, autorităţile române au fost informate despre moartea unui singur român, însă duminică după-amiază autorităţile algeriene au anunţat că un al doilea român a murit în spital.

Trupurile celor doi români morţi în Algeria, vor fi repatriate

Articol de Costi Dumăscu, 21 Ianuarie 2013, 08:35

O aeronavă militară va decola, luni, de la Bucureşti spre Alger, pentru a repatria corpurile celor doi cetăţeni români care şi-au pierdut viaţa în criza ostaticilor din Algeria.

Al doilea român a murit, duminică, în spital, din cauza rănilor grave suferite.

Autorităţile algeriene anunţaseră iniţial că cel de-al doilea român fusese rănit în timpul acţiunii de eliberare, dar nu că viaţa i s-ar afla în pericol.

Când duminică după-amiază a venit oficial informaţia că el a murit, aceasta a produs iritarea şefului diplomaţiei române, Titus Corlăţean.

"Nu am avut informaţia completă, nu am avut informaţia reală privind starea reală de sănătate a cetăţeanului român. Nu ne-a fost comunicată informaţia completă în timp real, în timp util pentru a putea să gestionăm corect situaţia reală, şi am exprimat-o într-o convorbire directă cu un important reprezentant al autorităţilor algeriene", a spus Corlăţean.

În plus, nici autorităţile, nici cele ale altor ţări, ai căror cetăţeni au fost afectaţi în atacul islamiştilor, nu au avut acces la spitalul în care au fost duşi ostaticii, eliberaţi de forţele algeriene.

"Este adevărat că distanţa este mare faţă de capitală, faţă de Alger, la aproximativ 2.000 km, dar asta nu a însemnat că noi nu am dorit cu insistenţă să deplasăm fie şeful de misiune, fie consulul acolo pentru a lua direct contact cu cetăţenii români. Acest acces ne-a fost interzis, în ciuda insistenţelor noastre", a susţinut Corlăţean.

Între timp, a ajuns în ţară unul dintre supravieţuitorii atacului terorist din Algeria.

Liviu Floria povesteşte că dacă împreună cu alţi colegi de muncă nu ar fi avut curajul să evadeze, probabil că ar fi fost omorât.

"Nu ne-a dat nimeni niciun semn, nicio confirmare că putem să ieşim. Deciziile le-am luat noi, ne-am luat soarta în mâini şi am reuşit să evadăm la momentul potrivit, fiindcă deja ne descoperiseră şi următorul pas, cred că era să ne captureze şi să ne ucidă", a declarat Liviu Floria.

Despre criza ostaticilor din Algeria, în care doi români au murit, ministrului de externe Titus Corlăţean i se va cere să prezinte un raport în faţa Comisiei pentru politică externă din Camera Deputaţilor, a declarat preşedintele acestei comisii, László Borbély.

Ambasadorul Algeriei: Nu a fost o eroare de comunicare din partea autorităţilor noastre

Ambasadorul Algeriei la Bucureşti, Habib Chawki Hamraoui, a declarat, luni, că nu a fost nicio eroare de comunicare din partea autorităţilor din ţara sa privindu-i pe ostaticii români de la In Amenas, arătând că au fost transmise informaţii clare despre starea acestora.

"Noi am spus clar autorităţilor române că avem un decedat, trei eliberaţi şi unul despre care nu aveam informaţii şi, când am aflat de decesul celui de-al cincilea, le-am transmis la momentul oportun", a declarat ambasadorul algerian, după întâlnirea de la Palatul Cotroceni a preşedintelui Traian Băsescu cu reprezentanţii corpului diplomatic.

Totodată, el a subliniat că "nu a fost o eroare de comunicare din partea Algeriei" şi, întrebat despre declaraţiile Ministerului român de Externe în acest sens, a arătat că aceste întrebări trebuie adresate autorităţilor române.

Întrebat de ce nu s-a comunicat în primă fază că al cincilea român ostatic eliberat era rănit grav, ambasadorul algerian a subliniat că nu a avut această informaţie.

"Nu avem ce să ne reproşăm", a adăugat el, arătând că autorităţile din ţara sa au intervenit pentru salvarea tuturor ostaticilor, fără discriminări sau preferinţe.

"Aş vrea să vă spun că a fost o operaţiune complexă şi complicată, comandourile erau constituite din persoane de naţionalitate străină, doar trei algerieni. Armata algeriană a fost obligată să intervină în teren la momentul oportun atât pentru eliberarea celor 800 de ostatici, algerieni şi străini, şi pentru a nu crea un precedent în negocierea cu teroriştii. Aş vrea să transmit poziţia clară a Algeriei: fără negocieri cu teroriştii şi luptă neobosită pentru terorismul internaţional", a spus diplomatul algerian.

Oficialul a subliniat şi că acţiunea armatei din ţara sa a fost "rapidă", într-o situaţie în care deciziile se luau la minut "pentru a nu-i lăsa pe terorişti să preia destinul lumii prin ostatici şi acte cum au fost acestea".

De asemenea, el a ţinut să prezinte condoleanţe poporului român, familiilor victimelor atacului terorist, dar şi "bucuria eliberării celorlaţi".

Oficialii europeni condamnă atacul terorist

Preşedintele Consiliului European, Herman Van Rompuy, şi şefa dipomaţiei europene, Catherine Ashton, au condamnat atacul terorist din Algeria, în care şi-au pierdut viaţa sau au fost răniţi numeroşi cetăţeni europeni.

În comunicate separate, cei doi demnitari s-au declarat consternaţi şi şi-au transmis sprijinul lor pentru guvernele respective şi pentru familiile victimelor, transmite corespondentul RRA, Luminiţa Apostol.

Şefa diplomaţiei europene, Catherine Ashton, a mai spus că atacul din Algeria arată încă o dată ameninţarea pe care o reprezintă grupările teroriste în Africa de nord şi în lume şi a promis că europenii vor continua să coopereze cu partenerii internaţionali pentru combaterea terorismului.

România a reuşit să păstreze 13,6 miliarde de euro din sumele nerambursabile pentru investiții
Știri 23 Iunie 2026, 10:18

România a reuşit să păstreze 13,6 miliarde de euro din sumele nerambursabile pentru investiții

Guvernul a adoptat ieri într-o şedinţă extraordinară un memorandum propus de Ministerul Investiţilor şi Proiectelor Europene,...

România a reuşit să păstreze 13,6 miliarde de euro din sumele nerambursabile pentru investiții
Guvernul Adrian Veștea nu a primit votul Parlamentului
Știri 23 Iunie 2026, 10:05

Guvernul Adrian Veștea nu a primit votul Parlamentului

Noul executiv avea nevoie de 233 de voturi, dar a obţinut doar 189, o parte dintre aleşi, inclusiv cei ai AUR, părăsind sala.

Guvernul Adrian Veștea nu a primit votul Parlamentului
Întâlnire Adrian Veştea - George Simion
Știri 22 Iunie 2026, 18:13

Întâlnire Adrian Veştea - George Simion

Premierul desemnat Adrian Veştea anunţă că va avea o întâlnire cu preşedintele AUR, George Simion. Într-o...

Întâlnire Adrian Veştea - George Simion
Audieri-maraton ale  miniștrilor propuși în Guvernul Veștea
Știri 22 Iunie 2026, 13:18

Audieri-maraton ale miniștrilor propuși în Guvernul Veștea

La finalul dezbaterilor, fiecare comisie emite un aviz consultativ pentru candidatul audiat.

Audieri-maraton ale miniștrilor propuși în Guvernul Veștea
Ilie Bolojan: Vă propun reconstrucţia unui partid demn, curajos, principial
Știri 21 Iunie 2026, 15:19

Ilie Bolojan: Vă propun reconstrucţia unui partid demn, curajos, principial

Continuă în capitală Congresul Naţional Extraordinar al Partidului Naţional Liberal. Ilie Bolojan este singurul candidat...

Ilie Bolojan: Vă propun reconstrucţia unui partid demn, curajos, principial
Portugalia şi Slovacia vor trimite României echipamente militare pentru apărare împotriva dronelor
Știri 19 Iunie 2026, 10:21

Portugalia şi Slovacia vor trimite României echipamente militare pentru apărare împotriva dronelor

Statele Unite au anunţat că vor decide în următoarele şase luni câte trupe şi echipamente vor retrage din Europa....

Portugalia şi Slovacia vor trimite României echipamente militare pentru apărare împotriva dronelor
Adrian Veștea anunță depunerea programului de guvernare şi a listei cu propunerile de miniştri duminică
Știri 19 Iunie 2026, 10:21

Adrian Veștea anunță depunerea programului de guvernare şi a listei cu propunerile de miniştri duminică

Adrian Veştea a stabilit pentru duminică depunerea în Parlament a programului de guvernare şi a listei cu propunerile de...

Adrian Veștea anunță depunerea programului de guvernare şi a listei cu propunerile de miniştri duminică
Ciprian Ciucu, plasat sub control judiciar pentru mită electorală
Știri 19 Iunie 2026, 10:15

Ciprian Ciucu, plasat sub control judiciar pentru mită electorală

Primarul general al Capitalei, prim-vicepreşedintele PNL, Ciprian Ciucu, considerat mâna dreaptă a liderului liberal Ilie...

Ciprian Ciucu, plasat sub control judiciar pentru mită electorală