Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Sorin Grindeanu: Nu imi dau demisia

Premierul Sorin Grindeanu a anunţat în această seară că nu demisionează din funcţie.

Sorin Grindeanu: Nu imi dau demisia

Articol de Politica Romaneasca, 14 Iunie 2017, 22:32

Acesta a susţinut o conferinţă de presă la scurt timp după ce liderii PSD şi ALDE, Liviu Dragnea şi Călin Popescu Tăriceanu au anunţat că retrag sprijinul politic Cabinetului Grindeanu.

Sorin Grindeanu a menţionat că nu se cramponează de o funcţie şi că acceptă să demisioneze , dar, doar după ce preşedintele Iohannis va numi un premier de la PSD.

"Am obligaţia să mă comport responsabil faţă de România şi faţă de partidul din care fac parte. Să ştiţi că acest Guvern este Guvernul României, nu este Guvernul CEx-ului şi cred că toţi trebuie să ne simţim responsabili de acest lucru şi eu mă simt responsabil. Îmi voi da demisia şi repet ce am spus în CEx: atunci când preşedintele Iohannis, după consultări cu partidele, va numi un premier de la PSD. Eu cred că este normal faţă de acele sute de mii de oameni, faţă de scorul pe care PSD l-a obţinut în alegeri ca acest lucru să se întâmple şi eu nu vreau atât cât pot alte scenarii să poată să intre în discuţie, tocmai pentru aceasta fac acest lucru", a declarat Grindeanu, în această seară, la Palatul Victoria.

Grindeanu a mai spus, după ce şi-a enumerat realizările guvernului său că nu va demisiona din PSD şi că este memnru al acestui partid de 21 de ani.

"Eu vreau ca partidul care a câştigat alegerile să rămână la guvernare" a încheiat Grindeanu.

Mircea Geoană: Să sperăm că vom avea şi mai multe resurse pentru a-i susţine pe ucraineni în continuare
Știri 19 Aprilie 2024, 09:18

Mircea Geoană: Să sperăm că vom avea şi mai multe resurse pentru a-i susţine pe ucraineni în continuare

Interviu cu secretarul general adjunct al NATO, Mircea Geoană.

Mircea Geoană: Să sperăm că vom avea şi mai multe resurse pentru a-i susţine pe ucraineni în continuare
România, tot mai aproape de Programul "Visa Waiver"
Știri 19 Aprilie 2024, 09:03

România, tot mai aproape de Programul "Visa Waiver"

Admiterea României în Programul "Visa Waiver" reprezintă un obiectiv strategic naţional, informează executivul de la București.

România, tot mai aproape de Programul "Visa Waiver"
UPDATE Premierul Marcel Ciolacu, întrevederi cu oficiali din Emiratele Arabe Unite
Știri 18 Aprilie 2024, 10:44

UPDATE Premierul Marcel Ciolacu, întrevederi cu oficiali din Emiratele Arabe Unite

Premierul Marcel Ciolacu are astăzi în Emiratele Arabe Unite întrevederi cu oficiali din această ţară, în cadrul unei vizite...

UPDATE Premierul Marcel Ciolacu, întrevederi cu oficiali din Emiratele Arabe Unite
România poate fi "poarta de investiţii a statului Qatar în UE"
Știri 17 Aprilie 2024, 17:59

România poate fi "poarta de investiţii a statului Qatar în UE"

România poate fi poarta de investiţii a statului Qatar în Uniunea Europeană, i-a transmis premierul Marcel Ciolacu omologului...

România poate fi "poarta de investiţii a statului Qatar în UE"
Preşedintele Iohannis a aprobat  urmărirea penală împotriva lui Petre Roman și Gelu-Voican Voiculescu
Știri 17 Aprilie 2024, 12:09

Preşedintele Iohannis a aprobat urmărirea penală împotriva lui Petre Roman și Gelu-Voican Voiculescu

Preşedintele Klaus Iohannis a aprobat solicitările procurorilor de declanşare a urmăririi penale împotriva fostului premier...

Preşedintele Iohannis a aprobat urmărirea penală împotriva lui Petre Roman și Gelu-Voican Voiculescu
Marcel Ciolacu: Avem proiecte clare şi mature pentru investitorii din Qatar
Știri 17 Aprilie 2024, 12:01

Marcel Ciolacu: Avem proiecte clare şi mature pentru investitorii din Qatar

Premierul Marcel Ciolacu, alături de şase miniştri ai cabinetului său, continuă vizita în Qatar, partener comercial important...

Marcel Ciolacu: Avem proiecte clare şi mature pentru investitorii din Qatar
O treime dintre candidaţii propuşi  la alegerile europarlamentare sunt femei
Știri 16 Aprilie 2024, 08:34

O treime dintre candidaţii propuşi la alegerile europarlamentare sunt femei

10 din 15 formaţiuni politice au inclus o femeie în primele trei locuri, arată un studiu realizat de organizaţia Expert Forum.

O treime dintre candidaţii propuşi la alegerile europarlamentare sunt femei
Noul Cod Silvic și limitarea publicității la jocurile de noroc și țigările electronice, în dezbaterea parlamentarilor
Știri 15 Aprilie 2024, 09:25

Noul Cod Silvic și limitarea publicității la jocurile de noroc și țigările electronice, în dezbaterea parlamentarilor

Proiectele de lege care limitează publicitatea la jocurile de noroc şi la ţigările electronice aşteaptă, săptămâna aceasta,...

Noul Cod Silvic și limitarea publicității la jocurile de noroc și țigările electronice, în dezbaterea parlamentarilor