Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Sorin Grindeanu condiţionează demisia cabinetului său

Premierul Sorin Grindeanu a anunţat că nu-şi dă demisia, aşa cum i s-a cerut la şedinţa conducerii PSD.

Sorin Grindeanu condiţionează demisia cabinetului său

Articol de Petruţa Obrejan, 15 Iunie 2017, 08:43

El a declarat, aseară, că evaluarea activităţii cabinetului său a fost incorectă şi că va renunţa la funcţie doar atunci când preşedintele Klaus Iohannis va numi, după consultări cu partidele, tot un premier de la PSD.

Sorin Grindeanu a spus că rămâne în partid şi că doreşte ca această criză să se încheie cât mai repede.

Şeful executivului, Sorin Grindeanu, a declarat aseară că va demisiona dacă preşedintele României, Klaus Iohannis, va desemna un alt premier din cadrul PSD după ce va avea consultări cu formaţiunile politice.

El speră ca această criza să se încheie cât mai repede, precizând că rămânerea în fotoliul de premier nu constituie o miză personală.

"Nu-mi dau demisia! Şi vă spun şi de ce! Am obligaţia să mă comport responsabil faţă de România şi faţă de partidul din care fac parte! Acest guvern este Guvernul României, nu este guvernul CEx-ului! Cred că toţi trebuie să ne simţim responsabili de acest lucru! Şi eu mă simt!", a declarat Grindeanu.

Sorin Grindeanu a explicat că i s-a reproşat neîndeplinirea unor măsuri ce nu puteau fi realizate în primele şase luni de guvernare, ci pe parcursul întregului mandat.

Mai mult, nici el şi nici membrii cabinetului nu au cunoscut conţinutul raportului de evaluare, lucru care nu este în regulă - a mai spus premierul.

"Cred că ceea ce s-a întâmplat prin acestă evaluare de fapt era o justificare pentru a mi se spune: trebuie să pleci, trebuie să-ţi dai demisia!", a adăugat Grindeanu.

Potrivit premierului presiunea pe care liderul PSD, Liviu Dragnea, o exercită asupra miniştrilor propuşi chiar de el este de neînţeles, însă crede că există totuşi un răspuns.

"Mi-a fost foarte greu şi în continuare îmi este foarte greu să înţeleg de unde aceste lucruri. Nu am găsit un răspuns, decât unul singur, poate, şi anume: dorinţa unui singur om de a avea toată puterea", a acuzat premierul Grindeanu.

Sondajele online au devenit "un instrument de influenţare a opiniei publice"
Știri 14 Aprilie 2024, 10:10

Sondajele online au devenit "un instrument de influenţare a opiniei publice"

SNSPA anunţă că va demara un amplu proces de cercetare legat de teme relevante aflate în dezbatere publică.

Sondajele online au devenit "un instrument de influenţare a opiniei publice"
15 partide şi şapte independenţi intră în competiția pentru alegerile europarlamentare
Știri 14 Aprilie 2024, 09:53

15 partide şi şapte independenţi intră în competiția pentru alegerile europarlamentare

În competiţia electorală din 9 iunie intră toate partidele cunoscute pe scena politică românească.

15 partide şi şapte independenţi intră în competiția pentru alegerile europarlamentare
Autorităţile locale vor putea finaliza proiectele cu bani europeni apelând şi la împrumuturi din Trezorerie
Știri 12 Aprilie 2024, 10:24

Autorităţile locale vor putea finaliza proiectele cu bani europeni apelând şi la împrumuturi din Trezorerie

Guvernul a aprobat mai multe ordonanțe care vin în sprijinul autorităților locale.

Autorităţile locale vor putea finaliza proiectele cu bani europeni apelând şi la împrumuturi din Trezorerie
Preşedintele Klaus Iohannis reafirmă sprijinul pentru Ucraina în toate domeniile relevante
Știri 12 Aprilie 2024, 10:14

Preşedintele Klaus Iohannis reafirmă sprijinul pentru Ucraina în toate domeniile relevante

România va continua să sprijine Ucraina pe toate palierele, atât timp cât va fi nevoie, a declarat preşedintele Klaus...

Preşedintele Klaus Iohannis reafirmă sprijinul pentru Ucraina în toate domeniile relevante
Premierul Marcel Ciolacu participă la exerciţiul multinaţional "Sea Shield 24"
Știri 11 Aprilie 2024, 10:01

Premierul Marcel Ciolacu participă la exerciţiul multinaţional "Sea Shield 24"

Peste 2.000 de militari, din 12 ţări, se antrenează în zona costieră a Mării Negre şi în Delta Dunării, pentru diferite misiuni.

Premierul Marcel Ciolacu participă la exerciţiul multinaţional "Sea Shield 24"
S-a încheiat perioada de depunere a candidaturilor pentru europarlamentare
Știri 11 Aprilie 2024, 07:51

S-a încheiat perioada de depunere a candidaturilor pentru europarlamentare

Principalele partide politice au depus liste de candidaţi la alegerile europarlamentare.

S-a încheiat perioada de depunere a candidaturilor pentru europarlamentare
Klaus Iohannis: Trebuie intensificate eforturile pentru a consolida baza de rezervişti şi pentru a moderniza infrastructura de transport
Știri 10 Aprilie 2024, 14:27

Klaus Iohannis: Trebuie intensificate eforturile pentru a consolida baza de rezervişti şi pentru a moderniza infrastructura de transport

Actualul context, generat de războiul de la graniţele noastre, creşte relevanţa României ca pilon de securitate şi stabiliate...

Klaus Iohannis: Trebuie intensificate eforturile pentru a consolida baza de rezervişti şi pentru a moderniza infrastructura de transport
Cine este scutit de la plata contribuţiei sociale pentru concediile medicale
Știri 09 Aprilie 2024, 19:25

Cine este scutit de la plata contribuţiei sociale pentru concediile medicale

Guvernul a stabilit categoriile de persoane scutite de la plata contribuţiei sociale pentru concediile medicale.

Cine este scutit de la plata contribuţiei sociale pentru concediile medicale