Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Parastasul Regelui Mihai, la Mănăstirea Curtea de Argeș

Membrii familiei regale au participat ieri, la Mănăstirea Curtea de Argeş, la parastasul Regelui Mihai.

Parastasul Regelui Mihai, la Mănăstirea Curtea de Argeș

Articol de Cristian Matei, 14 Ianuarie 2018, 07:52

La slujbă au asistat peste 400 de oameni veniţi din toată ţara.

De data aceasta, protocolul nu a mai fost aşa de strict ca în ziua înmormântării Regelui Mihai.

Câtorva zeci de persoane le-a fost permisă intrarea în biserică şi au putut lua parte la slujba de pomenire, alături de membrii familiei regale.

Aproape 400 de români au fost în Parcul Arhiepiscopiei Argeşului şi Muscelului.

"Eu am 72 de ani. Aveam doi ani când l-au dat afară din ţară. Eu am venit să ne mai aducem şi noi aminte de istoria pe care nu am învăţat-o la şcoală. Pentru noi e un simbol".

"Mama mea a trăit sub monarhie. Am amintiri foarte frumoase de la dânsa şi păcat că nu mai avem atâtea speranţe acum. Asta îmi pare rău", au spus cei care au participat la parastas.

După slujba de pomenire, membrii familiei regale au mai participat la încă o mică slujbă, de data aceasta, la mormântul ultimului monarh al României, situat în Noua Catedrală Arhiepiscopală de la Argeş.

Totodată, ei s-au recules în faţa celor două cripte albe pe care scrie simplu: "Ana şi Mihai I".

Apoi, Principesele Margareta şi Maria, alături de Principele Radu, au ieşit să îi salute pe participanţi.

Atât înainte de începerea parastasului, cât şi după aceea, un membru al familiei regale a fost de-a dreptul asaltat de populaţia care i-a arătat o mare simpatie.

"Eu, sincer cu dumneavoastră, am venit pentru Nicolae".

Reporter: Văd că a atras foarte multă simpatie Principele Nicolae.

"A atras. Deşi e tânăr şi eu bătrână, tot îl simpatizez".

Fostul suveran a murit la reşedinţa sa din Elveţia pe 5 decembrie 2017, la vârsta de 96 de ani şi a fost înmormântat pe 16 decembrie la Noua Catedrală Arhiepiscopală şi Regală din Curtea de Argeş.

PSD și PNL nu s-au înțeles pe data alegerilor prezidențiale
Știri 20 Iunie 2024, 09:21

PSD și PNL nu s-au înțeles pe data alegerilor prezidențiale

Reprezentanţii coaliţiei de guvernare nu au luat o decizie în legătură cu data alegerilor prezidenţiale.

PSD și PNL nu s-au înțeles pe data alegerilor prezidențiale
Rezultatele finale ale alegerilor pentru Parlamentul European
Știri 19 Iunie 2024, 08:26

Rezultatele finale ale alegerilor pentru Parlamentul European

Alianţa PSD-PNL este pe primul loc şi are 48,5% din voturi, urmată de AUR, cu puţin sub 15 procente, Alianţa Dreapta Unită -...

Rezultatele finale ale alegerilor pentru Parlamentul European
Marcel Ciolacu şi Markus Soder vor coordona prima şedinţă comună de guvern România-Bavaria
Știri 18 Iunie 2024, 08:43

Marcel Ciolacu şi Markus Soder vor coordona prima şedinţă comună de guvern România-Bavaria

Bavaria este printre cei mai importanţi investitori şi parteneri economici ai României, cu schimburi comerciale de peste opt...

Marcel Ciolacu şi Markus Soder vor coordona prima şedinţă comună de guvern România-Bavaria
Introducerea salariului minim european în România, pe agenda Guvernului
Știri 17 Iunie 2024, 08:41

Introducerea salariului minim european în România, pe agenda Guvernului

Documentul urmează să transpună în legislaţia naţională directiva europeană conform căreia salariul minim dintr-o ţară...

Introducerea salariului minim european în România, pe agenda Guvernului
BEC nu a reuşit să anunţe rezultatele finale ale alegerilor  din 9 iunie
Știri 17 Iunie 2024, 08:35

BEC nu a reuşit să anunţe rezultatele finale ale alegerilor din 9 iunie

Biroul Electoral Central a avut de analizat zeci de contestaţii la sfârşitul săptămânii şi mai sunt de centralizat procesele...

BEC nu a reuşit să anunţe rezultatele finale ale alegerilor din 9 iunie
Preşedintele USR, Cătălin Drulă, și-a dat demisia. Dominic Fritz îşi asumă candidatura pentru preşedinţia USR
Știri 10 Iunie 2024, 19:54

Preşedintele USR, Cătălin Drulă, și-a dat demisia. Dominic Fritz îşi asumă candidatura pentru preşedinţia USR

Cătălin Drulă a spus că îşi asumă rezultatul alegerilor din 9 iunie.

Preşedintele USR, Cătălin Drulă, și-a dat demisia. Dominic Fritz îşi asumă candidatura pentru preşedinţia USR
PSD se declară câştigătorul celor două scrutine. PNL rămâne principala forţă de dreapta a României
Știri 10 Iunie 2024, 19:54

PSD se declară câştigătorul celor două scrutine. PNL rămâne principala forţă de dreapta a României

Partidele analizează deja rezultatele provenite din numărarea paralelă a voturilor, conform datelor din procesele verbale de...

PSD se declară câştigătorul celor două scrutine. PNL rămâne principala forţă de dreapta a României