Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Organizaţia Mondială a Sănătăţii: Autorităţile române să facă o prioritate din vaccinarea copiilor

Directorul regional pentru Europa al Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii, Zsuzsanna Jakab, le recomandă autorităţilor române să facă o prioritate din vaccinarea copiilor.

Organizaţia Mondială a Sănătăţii: Autorităţile române să facă o prioritate din vaccinarea copiilor

Articol de Radiojurnal, 28 Aprilie 2017, 13:27

Responsabilul OMS a mers în această dimineaţă în cabinetul unui medic de familie din oraşul ilfovean Chitila, unde a subliniat importanţa imunizării pentru a evita epidemiile:

"Este o situaţie interesantă pe care o aveţi în România şi în momentul de faţă trebuie să creştem acoperirea vaccinării din România, aşa încât să ajungă la nivelul recomandat de OMS, de 95%. De asemenea îmi face plăcere să observ că este un angajament al primului-ministru şi al ministrului sănătăţii pentru a rezolva această problemă din România, din prezent. Să le explicăm beneficiile vaccinării şi să îi convingem că această vaccinare este cel mai bun dar pe care îl pot oferi copiilor lor la început de viaţă", a îndemnat Suzsanna Jakab.

Medicul Daniela Ştefănescu a reclamat insuficienţa dozelor de vaccin din ultima perioadă şi a atras atenţia că, în aceste condiţii, imunizarea copiilor este lăsată la latitudinea medicilor de familie.

"De la începutul anului 2017 şi până în prezent nu am mai primit vaccin de la Direcţia de Sănătate Publică decât cu picătura. Judeţul Ilfov a fost cred că printre primele judeţe care şi-a epuizat stocurile. În plină epidemie de rujeolă în luna februarie şi în luna martie nu am primit nicio doză, iar în luna aprilie am primit două doze. DSP a primit, prin redistribuire de la Bucureşti, 200 de doze pentru 154 de medici; o doză sau maxim două pe medic. Cum am împărţit? M-am întrebat şi eu şi i-am întrebat şi pe ei: cum aleg cei doi copii pe care să-i vaccinez. Am ales pe cei ai căror părinţi au fost foarte insistenţi vizavi de această cerinţă", a explicat : Daniela Ştefănescu.

Mircea Geoană: Să sperăm că vom avea şi mai multe resurse pentru a-i susţine pe ucraineni în continuare
Știri 19 Aprilie 2024, 09:18

Mircea Geoană: Să sperăm că vom avea şi mai multe resurse pentru a-i susţine pe ucraineni în continuare

Interviu cu secretarul general adjunct al NATO, Mircea Geoană.

Mircea Geoană: Să sperăm că vom avea şi mai multe resurse pentru a-i susţine pe ucraineni în continuare
România, tot mai aproape de Programul "Visa Waiver"
Știri 19 Aprilie 2024, 09:03

România, tot mai aproape de Programul "Visa Waiver"

Admiterea României în Programul "Visa Waiver" reprezintă un obiectiv strategic naţional, informează executivul de la București.

România, tot mai aproape de Programul "Visa Waiver"
UPDATE Premierul Marcel Ciolacu, întrevederi cu oficiali din Emiratele Arabe Unite
Știri 18 Aprilie 2024, 10:44

UPDATE Premierul Marcel Ciolacu, întrevederi cu oficiali din Emiratele Arabe Unite

Premierul Marcel Ciolacu are astăzi în Emiratele Arabe Unite întrevederi cu oficiali din această ţară, în cadrul unei vizite...

UPDATE Premierul Marcel Ciolacu, întrevederi cu oficiali din Emiratele Arabe Unite
România poate fi "poarta de investiţii a statului Qatar în UE"
Știri 17 Aprilie 2024, 17:59

România poate fi "poarta de investiţii a statului Qatar în UE"

România poate fi poarta de investiţii a statului Qatar în Uniunea Europeană, i-a transmis premierul Marcel Ciolacu omologului...

România poate fi "poarta de investiţii a statului Qatar în UE"
Preşedintele Iohannis a aprobat  urmărirea penală împotriva lui Petre Roman și Gelu-Voican Voiculescu
Știri 17 Aprilie 2024, 12:09

Preşedintele Iohannis a aprobat urmărirea penală împotriva lui Petre Roman și Gelu-Voican Voiculescu

Preşedintele Klaus Iohannis a aprobat solicitările procurorilor de declanşare a urmăririi penale împotriva fostului premier...

Preşedintele Iohannis a aprobat urmărirea penală împotriva lui Petre Roman și Gelu-Voican Voiculescu
Marcel Ciolacu: Avem proiecte clare şi mature pentru investitorii din Qatar
Știri 17 Aprilie 2024, 12:01

Marcel Ciolacu: Avem proiecte clare şi mature pentru investitorii din Qatar

Premierul Marcel Ciolacu, alături de şase miniştri ai cabinetului său, continuă vizita în Qatar, partener comercial important...

Marcel Ciolacu: Avem proiecte clare şi mature pentru investitorii din Qatar
O treime dintre candidaţii propuşi  la alegerile europarlamentare sunt femei
Știri 16 Aprilie 2024, 08:34

O treime dintre candidaţii propuşi la alegerile europarlamentare sunt femei

10 din 15 formaţiuni politice au inclus o femeie în primele trei locuri, arată un studiu realizat de organizaţia Expert Forum.

O treime dintre candidaţii propuşi la alegerile europarlamentare sunt femei
Noul Cod Silvic și limitarea publicității la jocurile de noroc și țigările electronice, în dezbaterea parlamentarilor
Știri 15 Aprilie 2024, 09:25

Noul Cod Silvic și limitarea publicității la jocurile de noroc și țigările electronice, în dezbaterea parlamentarilor

Proiectele de lege care limitează publicitatea la jocurile de noroc şi la ţigările electronice aşteaptă, săptămâna aceasta,...

Noul Cod Silvic și limitarea publicității la jocurile de noroc și țigările electronice, în dezbaterea parlamentarilor