Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Iohannis: Eu cred că premierul e de bună credinţă

Premierul a discutat, astăzi, din nou, despre remaniere cu preşedintele Klaus Iohannis, după cum a declarat acesta, la Craiova.

Iohannis: Eu cred că premierul e de bună credinţă

Articol de Radiojurnal, 12 Octombrie 2017, 12:33

Conducerea extinsă a PSD urmează să se reunească în această după-amiază, pentru a decide în privinţa solicitării premierului de a schimba o parte dintre membrii cabinetului său.

Mihai Tudose are o listă cu cel puţin trei miniştri pe care nu îi mai doreşte în Guvern, iar ieri a spus, încă o dată, că vrea să renunţe la cei care creează probleme de imagine şi de credibilitate la Bruxelles, cu referire la vicepremierul Sevil Shaidehh şi la ministrul delegat pentru fonduri europene, Rovana Plumb, vizate de aşa-numitul dosar "Belina", instrumentat de DNA.

Premierul a discutat, astăzi, din nou, despre remaniere cu preşedintele Klaus Iohannis, după cum a spus acesta, la Craiova.

"Eu am discutat cu premierul şi mi-a prezentat opţiunile domniei sale. Eu cred că premierul e de bună credinţă şi doreşte să aibă o echipă perfomantă. Pe de altă parte, şi românii şi eu, după aproape un an de la câştigarea alegerilor, aşteptăm ca PSD-ul să vină cu nişte rezultate tangibile", a spus Klaus Iohannis.

Înaintea reuniunii Comitetului executiv al PSD, este de aşteptat să aibă loc şi o şedinţă a conducerii ALDE, pentru că pe lista de remanieri s-ar afla şi ministrul pentru relaţia cu Parlamentul, Viorel Ilie.

El este membru al partidului condus de Călin Popescu-Tăriceanu şi, recent, Senatul a respins cererea DNA de începere a urmării penale pe numele său, într-un caz privind organizarea unui concurs la minister.

PSD și PNL nu s-au înțeles pe data alegerilor prezidențiale
Știri 20 Iunie 2024, 09:21

PSD și PNL nu s-au înțeles pe data alegerilor prezidențiale

Reprezentanţii coaliţiei de guvernare nu au luat o decizie în legătură cu data alegerilor prezidenţiale.

PSD și PNL nu s-au înțeles pe data alegerilor prezidențiale
Rezultatele finale ale alegerilor pentru Parlamentul European
Știri 19 Iunie 2024, 08:26

Rezultatele finale ale alegerilor pentru Parlamentul European

Alianţa PSD-PNL este pe primul loc şi are 48,5% din voturi, urmată de AUR, cu puţin sub 15 procente, Alianţa Dreapta Unită -...

Rezultatele finale ale alegerilor pentru Parlamentul European
Marcel Ciolacu şi Markus Soder vor coordona prima şedinţă comună de guvern România-Bavaria
Știri 18 Iunie 2024, 08:43

Marcel Ciolacu şi Markus Soder vor coordona prima şedinţă comună de guvern România-Bavaria

Bavaria este printre cei mai importanţi investitori şi parteneri economici ai României, cu schimburi comerciale de peste opt...

Marcel Ciolacu şi Markus Soder vor coordona prima şedinţă comună de guvern România-Bavaria
Introducerea salariului minim european în România, pe agenda Guvernului
Știri 17 Iunie 2024, 08:41

Introducerea salariului minim european în România, pe agenda Guvernului

Documentul urmează să transpună în legislaţia naţională directiva europeană conform căreia salariul minim dintr-o ţară...

Introducerea salariului minim european în România, pe agenda Guvernului
BEC nu a reuşit să anunţe rezultatele finale ale alegerilor  din 9 iunie
Știri 17 Iunie 2024, 08:35

BEC nu a reuşit să anunţe rezultatele finale ale alegerilor din 9 iunie

Biroul Electoral Central a avut de analizat zeci de contestaţii la sfârşitul săptămânii şi mai sunt de centralizat procesele...

BEC nu a reuşit să anunţe rezultatele finale ale alegerilor din 9 iunie
Preşedintele USR, Cătălin Drulă, și-a dat demisia. Dominic Fritz îşi asumă candidatura pentru preşedinţia USR
Știri 10 Iunie 2024, 19:54

Preşedintele USR, Cătălin Drulă, și-a dat demisia. Dominic Fritz îşi asumă candidatura pentru preşedinţia USR

Cătălin Drulă a spus că îşi asumă rezultatul alegerilor din 9 iunie.

Preşedintele USR, Cătălin Drulă, și-a dat demisia. Dominic Fritz îşi asumă candidatura pentru preşedinţia USR
PSD se declară câştigătorul celor două scrutine. PNL rămâne principala forţă de dreapta a României
Știri 10 Iunie 2024, 19:54

PSD se declară câştigătorul celor două scrutine. PNL rămâne principala forţă de dreapta a României

Partidele analizează deja rezultatele provenite din numărarea paralelă a voturilor, conform datelor din procesele verbale de...

PSD se declară câştigătorul celor două scrutine. PNL rămâne principala forţă de dreapta a României