Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Guvernul întărește disciplina financiară în companiile de stat

Guvernul a aprobat, vineri, o ordonanţă de urgenţă pentru a întări disciplina financiară în companiile de stat şi regiile autonome.

Guvernul întărește disciplina financiară în companiile de stat

Articol de Angela Bârgoan, 29 Aprilie 2011, 21:01

“O reformă importantă pe care România o are de derulat, în continuare, vizează companiile de stat şi regiile care se află în proprietatea statului. Din acest motiv am adoptat o Ordonanţă de Urgenţă ce întăreşte disciplina financiară în aceste structuri”, a declarat premierul Emil Boc, vineri, la finalul ședinței.


În ceea ce priveşte reducerea cheltuielilor, primul ministru a precizat că fiecare companie de stat sau regie va avea un plan complet şi concret de restructurare şi îmbunătăţire a activităţii astfel încât banii cetăţenilor să fie corect cheltuiţi.


”Aici este vorba de un plan mult mai complex şi nu se referă numai la cheltuielile de personal. E vorba de faptul că, din nefericire, există companii de stat care consumă bani publici, în sensul că, din moment ce peste 50 la sută din ceea ce se cheltuie acolo vine de la bugetul de stat, acolo trebuie intrat şi tăiat în carne vie, astfel încât banul cetăţeanului, plătit din impozite şi taxe, să fie utilizat eficient şi să nu mai fie, aşa cum este de 20 de ani, cheltuit într-o altă manieră decât cea în concordanţă cu legile şi cu exigenţele publice”, a subliniat primul ministru.



Regiile autonome şi companiile de stat vor fi obligate să informeze Ministerul Finanţelor, lunar sau trimestrial, asupra evoluţiei indicatorilor financiari şi să respecte anumite criterii de performanţă.


În caz de încălcare a acestor reguli, managerii vor fi amendaţi cu 5.000-10.000 lei sau destituiţi din funcţie.


"Pentru fiecare regie şi companie de stat va fi stabilit un plan concret de restructurare şi vor fi indicatori de performanţă pentru manageri. Trebuie tăiat în carne vie", a spus Emil Boc.


Primul ministru a subliniat că Executivul are în vedere privatizarea managementului companiilor de stat.


Ministrul Finanţelor Publice, Gheorghe Ialomiţianu, a menţionat că Guvernul solicită companiilor, în fundamentarea bugetelor de cheltuieli, un program de reducere a arieratelor, unul pentru reducerea pierderilor, un program pentru încadrarea în cheltuielile prevăzute în buget, precum şi reducerea stocurilor pe care companiile le au.

Adrian Veștea anunță depunerea programului de guvernare şi a listei cu propunerile de miniştri duminică
Știri 19 Iunie 2026, 10:21

Adrian Veștea anunță depunerea programului de guvernare şi a listei cu propunerile de miniştri duminică

Adrian Veştea a stabilit pentru duminică depunerea în Parlament a programului de guvernare şi a listei cu propunerile de...

Adrian Veștea anunță depunerea programului de guvernare şi a listei cu propunerile de miniştri duminică
Ciprian Ciucu, plasat sub control judiciar pentru mită electorală
Știri 19 Iunie 2026, 10:15

Ciprian Ciucu, plasat sub control judiciar pentru mită electorală

Primarul general al Capitalei, prim-vicepreşedintele PNL, Ciprian Ciucu, considerat mâna dreaptă a liderului liberal Ilie...

Ciprian Ciucu, plasat sub control judiciar pentru mită electorală
Adrian Veștea anunță depunerea programului de guvernare și lista miniștrilor la Parlament
Știri 18 Iunie 2026, 08:31

Adrian Veștea anunță depunerea programului de guvernare și lista miniștrilor la Parlament

Veștea s-a declarat încrezător că România va avea în foarte scurt timp un executiv funcţional, capabil să asigure stabilitate...

Adrian Veștea anunță depunerea programului de guvernare și lista miniștrilor la Parlament
UDMR nu va vota un guvern condus de Adrian Veştea. USR s-a reunit în ședință
Știri 17 Iunie 2026, 18:16

UDMR nu va vota un guvern condus de Adrian Veştea. USR s-a reunit în ședință

UDMR a decis în şedinţă că parlamentarii Uniunii nu vor participa la votul din plenul reunit pentru o eventuală învestire a...

UDMR nu va vota un guvern condus de Adrian Veştea. USR s-a reunit în ședință
UDMR nu intră la guvernare
Știri 16 Iunie 2026, 14:49

UDMR nu intră la guvernare

Liderul deputaţilor UDMR, Csoma Botond, a declarat, după şedinţa conducerii partidului, că UDMR nu va intra la guvernare.

UDMR nu intră la guvernare
PNL îi cere lui Adrian Veștea să își depună mandatul
Știri 16 Iunie 2026, 10:19

PNL îi cere lui Adrian Veștea să își depună mandatul

După lungi discuţii interne, de cele mai multe ori îm contradictoriu, PNL a hotărât să nu susţină guvernul pe care Adrian...

PNL îi cere lui Adrian Veștea să își depună mandatul
Opinii pro şi contra în PNL faţă de demersul lui Adrian Veştea
Știri 15 Iunie 2026, 21:33

Opinii pro şi contra în PNL faţă de demersul lui Adrian Veştea

În PNL există opinii pro şi contra faţă de demersul lui Adrian Veştea, care este susţinut de mai multe filiale ale...

Opinii pro şi contra în PNL faţă de demersul lui Adrian Veştea
Partidele, în alertă. PNL și PSD decid planurile de negociere
Știri 15 Iunie 2026, 15:53

Partidele, în alertă. PNL și PSD decid planurile de negociere

Şedinţa PNL este programată în această după-amiază, iar liderii PSD se reunesc pentru a stabili mandatul de negociere cu...

Partidele, în alertă. PNL și PSD decid planurile de negociere