Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Guvernul adoptă Memorandumul cu FMI

Memorandumul cu FMI va fi adoptat de Guvern, după care va fi transmis spre aprobare preşedintelui Traian Băsescu.

Guvernul adoptă Memorandumul cu FMI

Articol de Radio România, 19 Februarie 2014, 09:31

Guvernul va adopta, miercuri, Memorandumul cu FMI.

Potrivit premierului Victor Ponta, documentul va fi trimis apoi spre aprobare preşedintelui Traian Băsescu.

"Am vorbit cu preşedintele, dar mi-a cerut să nu mai anunţ eu ce am decis. Vă va anunţa domnia sa. Noi miercuri adoptăm în şedinţa de guvern memorandumul şi îl trimitem spre aprobare către preşedinte. În baza memorandumului, ministrul de Finanţe şi guvernatorul Băncii Naţionale pot semna scrisoarea de intenţie. Nu pot să semneze guvernatorul şi ministrul de Finanţe fără aprobarea memorandumului şi de către preşedinte, a explicat premierul", declara vineri, premierul Ponta.

Întrebat dacă din afirmaţiile sale s-ar putea subînţelege că preşedintele va semna memorandumul, premierul a replicat: "Nu vreau să subînţelegeţi nimic, decât că am vorbit cu preşedintele pe această temă, că l-am asigurat, nu că n-ar fi ştiut (...), că nu există în acest memorandum nimic despre creditul fiscal pentru ratele la bănci, pentru că aceea a fost discutată, agreată deja, dar n-are legătură cu acordul în vigoare şi miercuri noi adoptăm în Guvern şi trimitem la preşedinte. Ce face preşedintele cred că vă va spune domnia sa, cred, aşa este corect şi politicos, atâta timp cât mi-a solicitat să vă comunice domnia sa, şi nu eu".

Tot miercuri, membrii Executivului ar putea adopta un plan de restructurare a companiilor de stat, care va duce la reducerea arieratelor acestora cu aproximativ două miliarde de lei.

Mircea Geoană: Să sperăm că vom avea şi mai multe resurse pentru a-i susţine pe ucraineni în continuare
Știri 19 Aprilie 2024, 09:18

Mircea Geoană: Să sperăm că vom avea şi mai multe resurse pentru a-i susţine pe ucraineni în continuare

Interviu cu secretarul general adjunct al NATO, Mircea Geoană.

Mircea Geoană: Să sperăm că vom avea şi mai multe resurse pentru a-i susţine pe ucraineni în continuare
România, tot mai aproape de Programul "Visa Waiver"
Știri 19 Aprilie 2024, 09:03

România, tot mai aproape de Programul "Visa Waiver"

Admiterea României în Programul "Visa Waiver" reprezintă un obiectiv strategic naţional, informează executivul de la București.

România, tot mai aproape de Programul "Visa Waiver"
UPDATE Premierul Marcel Ciolacu, întrevederi cu oficiali din Emiratele Arabe Unite
Știri 18 Aprilie 2024, 10:44

UPDATE Premierul Marcel Ciolacu, întrevederi cu oficiali din Emiratele Arabe Unite

Premierul Marcel Ciolacu are astăzi în Emiratele Arabe Unite întrevederi cu oficiali din această ţară, în cadrul unei vizite...

UPDATE Premierul Marcel Ciolacu, întrevederi cu oficiali din Emiratele Arabe Unite
România poate fi "poarta de investiţii a statului Qatar în UE"
Știri 17 Aprilie 2024, 17:59

România poate fi "poarta de investiţii a statului Qatar în UE"

România poate fi poarta de investiţii a statului Qatar în Uniunea Europeană, i-a transmis premierul Marcel Ciolacu omologului...

România poate fi "poarta de investiţii a statului Qatar în UE"
Preşedintele Iohannis a aprobat  urmărirea penală împotriva lui Petre Roman și Gelu-Voican Voiculescu
Știri 17 Aprilie 2024, 12:09

Preşedintele Iohannis a aprobat urmărirea penală împotriva lui Petre Roman și Gelu-Voican Voiculescu

Preşedintele Klaus Iohannis a aprobat solicitările procurorilor de declanşare a urmăririi penale împotriva fostului premier...

Preşedintele Iohannis a aprobat urmărirea penală împotriva lui Petre Roman și Gelu-Voican Voiculescu
Marcel Ciolacu: Avem proiecte clare şi mature pentru investitorii din Qatar
Știri 17 Aprilie 2024, 12:01

Marcel Ciolacu: Avem proiecte clare şi mature pentru investitorii din Qatar

Premierul Marcel Ciolacu, alături de şase miniştri ai cabinetului său, continuă vizita în Qatar, partener comercial important...

Marcel Ciolacu: Avem proiecte clare şi mature pentru investitorii din Qatar
O treime dintre candidaţii propuşi  la alegerile europarlamentare sunt femei
Știri 16 Aprilie 2024, 08:34

O treime dintre candidaţii propuşi la alegerile europarlamentare sunt femei

10 din 15 formaţiuni politice au inclus o femeie în primele trei locuri, arată un studiu realizat de organizaţia Expert Forum.

O treime dintre candidaţii propuşi la alegerile europarlamentare sunt femei
Noul Cod Silvic și limitarea publicității la jocurile de noroc și țigările electronice, în dezbaterea parlamentarilor
Știri 15 Aprilie 2024, 09:25

Noul Cod Silvic și limitarea publicității la jocurile de noroc și țigările electronice, în dezbaterea parlamentarilor

Proiectele de lege care limitează publicitatea la jocurile de noroc şi la ţigările electronice aşteaptă, săptămâna aceasta,...

Noul Cod Silvic și limitarea publicității la jocurile de noroc și țigările electronice, în dezbaterea parlamentarilor