Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Gabriel Andronache lasă PDL pentru PNL

Deputatul PDL de Braşov Gabriel Andronache a demisionat miercuri din partid şi şi-a anunţat înscrierea în Partidul Naţional Liberal.

Gabriel Andronache lasă PDL pentru PNL

Articol de Flori Doman, 15 Mai 2013, 14:18

Democrat-liberalul Gabriel Andronache a anunţat miercuri, pe blogul personal, că a demisionat din PDL, deoarece a sosit momentul să se "întoarcă" acasă, el fiind în perioada 1993 - 2008 membru PNL.

"Reamintesc faptul că timp de 15 ani (1993 - 2008) am fost membru PNL şi am ocupat mai multe funcţii politice la nivel local şi la nivel naţional. În iunie 2008, am fost exclus din PNL din cauza atitudinii mele cu privire la conflictul existent la acea dată între cei doi lideri locali: dl. Aristotel Căncescu, preşedintele Consiliului Judeţean Braşov, şi dl. George Scripcaru, primarul municipiului Braşov. În prezent acest conflict nu mai există, cei doi lideri colaborează, prin urmare motivul care a stat la baza excluderii mele a dispărut. De aceea, consider că a venit timpul să mă întorc acasă", a scris deputatul pe blog.

Totodată, Gabriel Andronache le mulţumeşte foştilor colegi din PDL "pentru experienţa utilă" pe care a acumulat-o, "în special în materie de organizare electorală, cât şi în domeniul activităţii parlamentare".

"Precizez că am demisionat din Partidul Democrat Liberal şi din grupul parlamentar PDL. Am redevenit, prin reînscriere, membru al Partidului Naţional Liberal, urmând să activez în grupul parlamentar al PNL. Am înregistrat astăzi o comunicare în acest sens adresată Biroului Permanent al Camerei Deputaţilor pentru a fi prezentată în faţa plenului Camerei", a mai adăugat Gabriel Andronache.

Agenda Parlamentului
Știri 25 Iunie 2024, 08:19

Agenda Parlamentului

Senatorii şi deputaţii au astăzi pe agendă mai multe proiecte importante. Unul dintre ele vizează majorarea pedepselor pentru...

Agenda Parlamentului
Marcel Ciolacu: Introducem azi salariul minim european în România
Știri 21 Iunie 2024, 10:49

Marcel Ciolacu: Introducem azi salariul minim european în România

În prezent, în România, valoarea salariului minim brut este de 3.300 de lei şi va creşte la 3.700 de lei începând cu 1 iulie.

Marcel Ciolacu: Introducem azi salariul minim european în România
Plafonarea tarifelor RCA ar putea fi prelungită până pe 30 septembrie
Știri 20 Iunie 2024, 09:26

Plafonarea tarifelor RCA ar putea fi prelungită până pe 30 septembrie

Un proiect de hotărâre de guvern a fost pus în dezbatere publică de Ministerul Finanţelor.

Plafonarea tarifelor RCA ar putea fi prelungită până pe 30 septembrie
PSD și PNL nu s-au înțeles pe data alegerilor prezidențiale
Știri 20 Iunie 2024, 09:21

PSD și PNL nu s-au înțeles pe data alegerilor prezidențiale

Reprezentanţii coaliţiei de guvernare nu au luat o decizie în legătură cu data alegerilor prezidenţiale.

PSD și PNL nu s-au înțeles pe data alegerilor prezidențiale
Rezultatele finale ale alegerilor pentru Parlamentul European
Știri 19 Iunie 2024, 08:26

Rezultatele finale ale alegerilor pentru Parlamentul European

Alianţa PSD-PNL este pe primul loc şi are 48,5% din voturi, urmată de AUR, cu puţin sub 15 procente, Alianţa Dreapta Unită -...

Rezultatele finale ale alegerilor pentru Parlamentul European
Marcel Ciolacu şi Markus Soder vor coordona prima şedinţă comună de guvern România-Bavaria