Funeraliile de stat ale fostului preşedinte al României, Ion Iliescu
Publicul va putea aduce un ultim omagiu începând cu ora 13:00.

Articol de Amalia Bojescu, 06 August 2025, 11:14
UPDATE ora 13.00 Funeraliile organizate în memoria fostului preşedinte al României, Ion Iliescu, sunt în plină desfăşurare.
Sicriul cu trupul neînsufleţit se află depus în Sala Unirii a Palatului Cotroceni, iar în prima parte a zilei numeroase personalităţi au trecut pe la catafalc pentru a prezenta condoleanţe.
De la această oră, cetăţenii pot veni şi ei pentru a-i aduce un ultim omagiu fostului şef al statului, urmând ca mâine el să fie înmormântat.
Transmite Alina Stănuță: Sicriul cu trupul neînsufleţit al fostului preşedinte Ion Iliescu este depus la Palatul Cotroceni, la Sala Unirii, este aşezat pe catafalc şi acoperit cu steagul României.
În dreapta sicriului este aşezată o coroană mare, rotundă, din trandafiri albi, pe care scrie "Cu adâncă durere, Nina" - din partea soţiei fostului preşedinte.
Potrivit programului, până la ora 12:30 i-au adus un ultim omagiu oficiali ai statului român, reprezentanţi ai instituţiilor centrale şi locale, dar şi membrii corpului diplomatic acreditaţi la Bucureşti.
Au venit rând pe rând şi şi-au exprimat condoleanţe foştii preşedinţi Emil Constantinescu şi Traian Băsescu, premierul Ilie Bolojan alături de câţiva miniştri din cabinet, dar şi reprezentanţi ai ANCOM, Curţii de Conturi, Academiei Române sau SNSPA, precum şi liderii PSD.
Dimineaţă, la scurtul moment religios organizat în Sala Unirii, alături de consilierii prezidenţiali au participat şi doi colaboratori extrem de apropiaţi ai fostului preşedinte Ion Iliescu: foştii ghiotanţi care l-au însoţit permanent în ultimii ani.
De la ora 13.00, cetăţenii pot prezenta condoleanţe timp de cinci ore, până în jurul orei 18:00. Accesul se va face pe la intrarea din zona statului Leu. Potrivit organizatorilor, este strict interzis accesul copiilor sub 14 ani, sunt strict interzise vorbitul la telefon, fotografierea şi filmarea, din respect pentru solemnitatea momentului. Publicul poate depune flori sau lumânări doar în spaţiul amenajat pe trotuarul din Bd. Geniului.
----------------------------------------------------------
Știrea inițială:
Funeraliile de stat ale fostului preşedinte al României Ion Iliescu au început în această dimineaţă, odată cu depunerea trupului neînsufleţit în Sala Unirii a Palatului Cotroceni.
Acolo, înalţi oficiali au început să vină pentru a prezinta condoleanţe. De asemenea, publicul va putea aduce un ultim omagiu începând cu ora 13:00.
Redactorul RRA Amalia Bojescu urmăreşte evenimentul şi ne oferă noi informaţii în direct:
Primii care i-au adus un omagiu fostului preşedinte Ion Iliescu au fost consilierii prezidenţiali, care au participat şi la o scurtă ceremonie religioasă, după ce sicriul cu trupul neînsufleţit a fost depus în Sala Unirii.
Au trecut pe la catafalc fostul preşedinte al României Emil Constantinescu, premierul Ilie Bolojan, însoţit de mai mulţi miniştri - Cătălin Predoiu,Alexandru Rogobete şi Florin Manole.
Fostul premier şi preşedinte al PSD Victor Ponta, însoţit de fostul parlamentar Mădălin Voicu, i-au adus şi ei un ultimul omagiu fostului preşedinte, iar acum a sosit şi o delegaţie a PSD condusă de preşedintele interimar, Sorin Grindeanu, şi de fostul premier Marcel Ciolacu şi de secretarul general Paul Stănescu.
Până la 10:30 sunt aşteptaţi oficialii români, după care vor veni aici, la Palatul Cotroceni, reprezentanţi ai instituţiilor centrale şi locale, parlamentari, dar şi membri ai corpului diplomatic.
De la ora 13:00, cetăţenii pot veni să-i aducă fostului preşedinte un ultim omagiu.
Trebuie să respecte însă mai multe reguli: o ţinută sobră, fără obiecte periculoase, se interzice folosirea aparatelor de fotografiat, iar florile şi lumânările pot fi depuse doar în spaţiile special amenajate din faţa Palatului Cotroceni.
Accesul publicului este permis până la ora 18:00, după care sunt aşteptaţi foştii colaboratori şi apropiaţii să prezinte condoleanţe, iar de la ora 19:00 va avea loc o ceremonie religioasă.
Fostul preşedinte Ion Iliescu va fi înmormântat joi cu onoruri militare.
Ceremoniile cu ocazia funeraliilor fostului preşedinte Ion Iliescu pot fi urmărite onlin în direct şi pe site-urile politicaromaneasca.ro și romania-actualitati.ro.
RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂŢI (6 august)