Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Estonia susţine "ferm" aderarea României la Schengen

Preşedintele Estoniei, Toomas Hendrik Ilves, aflat în vizită la Bucureşti, a declarat, miercuri, la Palatul Cotroceni, că ţara sa este ferm angajată faţă de aderarea României la Schengen.

Estonia susţine "ferm" aderarea României la Schengen

Articol de Flori Doman, 02 Octombrie 2013, 14:17

Preşedintele Estoniei, însoţit de soţia sa, a fost primit, miercuri, de şeful statului Traian Băsescu şi de soţia acestuia, Maria Băsescu, în cadrul ceremonialul oficial, pe Platoul Oficial al Palatulului Cotroceni.

În declaraţia comună, preşedintele Estoniei, Toomas Hendrik Ilves, a declarat că ţara sa este în mod ferm şi clar angajată faţă de aderarea României la Schengen.

"Estonia este în mod ferm şi clar angajată faţă de aderarea României la zona Schengen. Este ceva ce am spus oriunde ne-am dus şi vom continua să o spunem oriunde ne vom duce", a declarat preşedintele Republicii Estonia.

Acesta a mai arătat că România şi Estonia au puncte de vedere comune cu privire la rolul acestor ţări în cadrul Uniunii Europene şi cu privire la nevoia de a elimina barierele încă existente, nu numai în ceea ce priveşte Schengen, ci şi diferenţa în ceea ce priveşte tratamentul.

"Avem interese comune în Parteneriatul estic, iar acest lucru a constituit mare parte a discuţiilor de astăzi", a mai arătat preşedintele Estoniei, apreciind că, din acest punct de vedere, Ucraina se confruntă cu o "alegere istorică", şi anume "dacă va merge pe calea Europei sau pe calea despotismului".

La rândul său, preşedintele Băsescu a mulţumit Estoniei pentru sprijinul consecvent acordat ţării noastre, şi în perioada de pregătire a accesului în NATO şi Uniunea Europeană, dar şi acum, în problema Schengen.

Băsescu: Este esenţial ca cetăţenii Republicii Moldova să poată circula liber în UE

Preşedintele Traian Băsescu a declarat, în cadrul declaraţiilor comune, că este esenţial ca cetăţenii Republicii Moldova să poată circula liber în Uniunea Europeană şi că nu este permis ca pentru ruşi să fie mai uşor să obţină o viză decât pentru moldoveni sau ucraineni.

Băsescu a arătat că l-a informat pe preşedintele Estoniei cu privire la obiectivele României legate de Republica Moldova, care constau în interconectarea reţelei de energie electrică şi interconectarea sistemului de gaze naturale al României la Republica Moldova, pentru a da acestei ţări "posibilitatea de aprovizionare din surse diferite, fie că vorbim de energie electrică sau de gaze".

Şeful statului a mai spus că, în privinţa Republicii Moldova, importante sunt cele două acorduri care vor fi parafate la Vilnius, acordul de asociere la UE şi cel de liber schimb.

"Este esenţial ca cetăţenii Republicii Moldova să poată circula liber în Uniunea Europeană", a afirmat preşedintele Traian Băsescu.

Şeful statului a adăugat că "nu este permis ca pentru ruşi să fie mai uşor să obţină o viză pe Uniunea Europeană, decât pentru moldoveni sau ucraineni".

La rândul său, preşedintele Estoniei, Toomas Hendrik Ilves, a arătat că în Republica Moldova "este în mod clar o situaţie dificilă", moldovenii fiind "presaţi foarte tare cu tot felul de boicoturi şi ameninţările domnului Rogozin, care a spus să aibă grijă cu îngheţul".

"Desigur, nu este o parte a unui discurs civilizat, european, din timpurile noastre", a arătat preşedintele Estoniei, apreciind că România şi Estonia sunt doi dintre cei mai buni aliaţi ai Republicii Moldova.

Preşedintele Estoniei a afirmat că România este expertul în ceea ce priveşte Republica Moldova şi a arătat că Estonia a investit mult în această ţară, nu doar din punct de vedere economic, dar şi politic, în reţeaua IT, sau în guvernarea electronică.

Băsescu: România nu şi-a declarat niciodată intenţia de a anexa vreo ţară

În cadrul declaraţiei comune, preşedintele Traian Băsescu a mai subliniat că România nu şi-a declarat niciodată intenţia de a anexa vreo ţară, arătând că vicepremierul rus Dmitri Rogozin "când se trezeşte întâi face o declaraţie la adresa României şi apoi îşi bea ceaiul".

"România nu şi-a declarat niciodată intenţia de a anexa vreo ţară, dar bătălia noastră este pentru integrarea Republicii Moldova în UE, atunci aproape nu vom mai avea frontiere, vom fi cetăţeni europeni şi noi şi cetăţenii Republicii Moldova, vom vorbi aceeaşi limbă, vom avea mai mult sau mai puţin aceleaşi obiective, vom avea aceeaşi istorie în interiorul UE. Declaraţii de acest tip ale demnitarului rus nominalizat sunt frecvente. El cum se trezeşte face o declaraţie, întâi la adresa României, după care bănuiesc că-şi bea ceaiul sau, mă rog, ceva", a spus Băsescu.

Şeful statului a punctat că România a fost prima ţară care a recunoscut independenţa Republicii Moldova.

"România a fost primul stat din lume care a recunoscut independenţa Republicii Moldova şi acest lucru trebuie subliniat vizavi de declaraţiile faimosului demnitar rus", a afirmat Băsescu.

Preşedintele Estoniei a arătat că singura anexare a fost cea a Estoniei, Letoniei şi Lituaniei şi Basarabiei.

"Acestea sunt cazuri de anexare. Ceea ce este ciudat este că nu au recunoscut că au anexat aşa ceva, însă acestea sunt cazurile pe care le ştiu eu", a spus Toomas Hendrik Ilves.

El a criticat alte afirmaţii ale lui Rogozin, arătând că acestea nu sunt parte a unui discurs european.

În delegaţia României care i-a întâmpinat pe oaspeţii estonieni s-au aflat consilierii prezidenţiali Cristian Diaconescu, Iulian Chifu şi Bogdan Drăgoi, purtătorul de cuvânt Bogdan Oprea, precum şi ambasadorul României în Estonia Cătălin Avramescu şi secretarul de stat în Ministerul Afacerilor Externe Radu Podgorean.

În cursul serii va avea loc şi un dineu de stat oferit de preşedintele Traian Băsescu şi de soţia şefului statului, Maria Băsescu, în onoarea preşedintelui Republicii Estonia, Toomas Hendrik Ilves, şi a soţiei acestuia, Evelin Ilves.

Blocaj în coaliție pe forma finală a bugetului
Știri 05 Martie 2026, 10:32

Blocaj în coaliție pe forma finală a bugetului

Liderii coaliţiei guvernamentale nu au căzut de acord asupra formei finale a bugetului pe 2026, aşa că, de-abia săptămâna...

Blocaj în coaliție pe forma finală a bugetului
Agenda vizitei președintelui Nicuşor Dan în Polonia
Știri 05 Martie 2026, 10:29

Agenda vizitei președintelui Nicuşor Dan în Polonia

Avansarea parteneriatului strategic dintre România şi Republica Polonă, precum şi o mai bună cooperare la nivel european şi...

Agenda vizitei președintelui Nicuşor Dan în Polonia
Moţiunea simplă la adresa ministrul Culturii, Demeter András, respinsă
Știri 03 Martie 2026, 10:25

Moţiunea simplă la adresa ministrul Culturii, Demeter András, respinsă

Senatul a respins moțiunea simplă, inițiată de opoziție, la adresa ministrului Culturii, Demeter András.

Moţiunea simplă la adresa ministrul Culturii, Demeter András, respinsă
Rectorul Mihai Dimian, desemnat pentru funcţia de ministru al educaţiei
Știri 03 Martie 2026, 10:19

Rectorul Mihai Dimian, desemnat pentru funcţia de ministru al educaţiei

Propunerea premierului a fost validată de Biroul Politic Naţional al PNL, partid care îl susţine pe Mihai Dimian ca independent.

Rectorul Mihai Dimian, desemnat pentru funcţia de ministru al educaţiei
PNL cere PSD să renunțe la declarațiile care afectează stabilitatea coaliției
Știri 02 Martie 2026, 15:01

PNL cere PSD să renunțe la declarațiile care afectează stabilitatea coaliției

Liberalii consideră că partidele aflate la guvernare trebuie să demonstreze maturitate şi responsabilitate faţă de interesele...

PNL cere PSD să renunțe la declarațiile care afectează stabilitatea coaliției
Agenda Parlamentului: AUR continuă seria moţiunilor simple împotriva miniştrilor actualului guvern
Știri 02 Martie 2026, 14:52

Agenda Parlamentului: AUR continuă seria moţiunilor simple împotriva miniştrilor actualului guvern

La Senat va fi dezbătută şi supusă votului o moţiune simplă depusă de opoziţie la adresa ministrului Culturii, Demeter András.

Agenda Parlamentului: AUR continuă seria moţiunilor simple împotriva miniştrilor actualului guvern
USR propune eliminarea sălilor de jocuri de noroc din Bucureşti
Știri 02 Martie 2026, 14:44

USR propune eliminarea sălilor de jocuri de noroc din Bucureşti

Un proiect de hotărâre locală va fi supus dezbaterii publice pe site-ul Primăriei Capitalei timp de 30 de zile.

USR propune eliminarea sălilor de jocuri de noroc din Bucureşti
Agenda premierului Ilie Bolojan la Bruxelles: bani mai mulți pentru România şi bugetul UE
Știri 26 Februarie 2026, 08:24

Agenda premierului Ilie Bolojan la Bruxelles: bani mai mulți pentru România şi bugetul UE

Premierul va discuta la Bruxelles despre deficitul bugetar al României, aplicarea PNRR şi cum vrea Bucureştiul să fie...

Agenda premierului Ilie Bolojan la Bruxelles: bani mai mulți pentru România şi bugetul UE