Ascultă Radio România Actualitaţi Live

DNA cere încuviinţarea urmăririi penale a lui Gabriel Oprea

Procurorul şef al DNA, Laura Codruţa Kovesi, cere sesizarea Senatului pentru formularea cererii de efectuare a urmăririi penale faţă de Gabriel Oprea.

DNA cere încuviinţarea urmăririi penale a lui Gabriel Oprea

Articol de Radio România Actualităţi, 25 Ianuarie 2016, 11:04

Direcţia Naţională Anticorupţie a solicitat încuviinţarea începerii urmăririi penale în cazul senatorului Gabriel Oprea, fost Ministru de Interne şi Vicepremier pentru Securitate Naţională, în legatură cu savârşirea a două infracţiuni de abuz în serviciu, cu obţinere de foloase necuvenite pentru sine sau pentru altul, în perioada în care a deţinut funcţia ministerială, se arată într-un comunicat al DNA.

Procurorii susţin că există aspecte din care rezultă suspiciunea rezonabilă ce conturează faptul că în perioada ianuarie 2014 – noiembrie 2015, demnitarul a beneficiat de însoţire permanentă cu echipaje ale poliţiei rutiere, cu încălcarea condiţiilor prevăzute de lege privind circulaţia pe drumurile publice.

DNA mai acuză încheierea unui protocol în baza căruia Procurorul General a beneficiat, de asemenea în mod nelegal, de însoţirea deplasărilor efectuate cu echipaje ale poliţiei rutiere.

COMUNICAT DNA

În conformitate cu prevederile legale și constituționale, procurorul șef al Direcției Naționale Anticorupție a transmis procurorului general al P.I.C.C.J referatul cauzei, în vederea sesizării Senatului, pentru formularea cererii de efectuare a urmăririi penale față de OPREA GABRIEL, senator în Parlamentul României, fost viceprim-ministru pentru Securitate Națională și ministru al Afacerilor Interne, în legătură cu săvârșirea a două infracțiuni de abuz în serviciu cu obținere de foloase necuvenite pentru sine sau pentru altul în perioada în care a deținut funcția ministerială.
Solicitarea Direcției Naționale Anticorupție referitoare la efectuarea urmăririi penale față de Oprea Gabriel, senator, la data faptelor deținând și o funcție ministerială, are în vedere împrejurarea că, în acest moment, există aspecte din care rezultă suspiciunea rezonabilă ce conturează următoarea stare de fapt:

1. Infracțiunea de abuz în serviciu constând în folosirea resurselor umane și materiale ale Ministerului Afacerilor Interne pentru a asigura, în mod nelegal, însoțirea deplasărilor efectuate de ministru cu echipaje ale poliției rutiere.

În perioada ianuarie 2014 – noiembrie 2015, Oprea Gabriel a deținut funcția de ministru al Afacerilor Interne (iar începând cu martie 2014 și pe cea de viceprim-ministru pentru securitate națională). În toată această perioadă, demnitarul a beneficiat de însoțire permanentă cu echipaje ale poliției rutiere, cu încălcarea condițiilor prevăzute de Regulamentul de aplicare a Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice, aprobat prin H.G. nr. 1.391/2006 (ce prevede că beneficiază de însoțire cu echipaje ale poliției rutiere președintele României, președinții celor două camere ale Parlamentului și prim-ministrul).
În cazul miniștrilor, același act normativ prevede că aceștia pot beneficia de însoțire cu echipaje ale poliției rutiere doar în situații deosebite, care impun deplasarea în regim de urgență (condiții care trebuie îndeplinite simultan).
Din probele administrate în cauză a rezultat că, în perioada menționată, ministrul Oprea Gabriel a fost însoțit în cvasitotalitatea deplasărilor, într-un regim rezervat de lege exclusiv președintelui României, președinților celor două camere ale Parlamentului și prim-ministrului.
Aceste misiuni includeau deplasările zilnice la sediul Ministerului și cele săptămânale la ședințele de Guvern, împrejurări care nu pot fi calificate ca situații deosebite în sensul avut în vedere de legiuitor. Totodată, poliția rutieră însoțea deplasările la destinații cu vădit caracter privat (vizite particulare, sediile unor partide politice, restaurante, revenirea zilnică la locuința personală), inclusiv în afara programului de lucru și în zilele nelucrătoare, situații în care nu poate fi justificată în mod obiectiv o urgență.
În cadrul compartimentului special (Serviciul Operativ Special din Brigada Rutieră a Direcției Generale de Poliție a Municipiului București care asigură însoțirea coloanelor oficiale) au fost desemnați lucrători care aveau ca atribuții exclusive însoțirea ministrului, într-o structură permanentă care presupunea asigurarea concomitentă a 3 polițiști pentru fiecare post (două schimburi și o rezervă). Lucrătorii erau permanent la dispoziția ministrului, așteptându-l după fiecare deplasare în imediata apropiere a destinației.
Din probele administrate rezultă că ministrul Oprea Gabriel realiza în medie aproximativ 5 deplasări zilnice pe parcursul cărora era însoțit de echipaje ale poliției rutiere. Spre exemplu, în perioada 2 ianuarie – 21 octombrie 2015, s-au realizat 1607 misiuni de însoțire a deplasărilor efectuate de ministrul de interne pe raza municipiului București. Numărul total al acestor misiuni este de aproximativ 3 ori mai mare decât cele realizate în aceeași perioadă pentru însoțirea președintelui României și de aproximativ două ori mai mare decât cel corespunzător prim-ministrului, demnitari îndreptățiți la însoțire permanentă conform prevederilor legale.
Prin aceste fapte a fost produsă o vătămare a intereselor legitime ale Direcției Generale de Poliție a Municipiului București.
Deturnarea resurselor poliției rutiere care ar fi trebuit să contribuie la fluidizarea circulației în municipiul București și folosirea acestora pentru a facilita deplasarea unui demnitar neîndreptățit legal la acest beneficiu, cu efectul îngreunării deplasării celorlalți participanți la trafic, a pus instituția în imposibilitatea de a-și îndeplini una din funcțiile esențiale (supravegherea și controlul circulației pe drumurile publice).
Aceasta,în condițiile în care, însoțirea unui demnitar de către poliția rutieră presupune atât asigurarea echipajului de însoțire și a vehiculului corespunzător, cât și instalarea în teren a unui dispozitiv de dirijare și siguranță a traficului format din posturi fixe, posturi mobile și patrule auto-moto, atât pe traseul care urmează a fi parcurs, cât și pe traseele alternative care ar putea fi folosite de coloana oficială.
Fiecare deplasare presupune, așadar, redirecționarea unui număr semnificativ de agenți de poliție de la posturile unde își desfășoară în mod obișnuit activitatea către traseele pe care se deplasează demnitarul (de spre exemplu, pentru deplasarea Ministrului Afacerilor Interne din seara de 20.10.2015, dispozitivul a fost format din 27 de polițiști aflați în intersecțiile de pe traseu).
Utilizarea nelegală a autovehiculelor a produs și un prejudiciu material Direcției generale de poliție a municipiului București, constând în contravaloarea combustibilului utilizat pe parcursul misiunilor de însoțire și a uzurii corespunzătoare.
De asemenea, ministrul Oprea Gabriel a obținut un folos necuvenit, constând în reducerea timpului alocat deplasărilor. Astfel, cercetările efectuate până în prezent au relevat că, prin folosirea antemergătorilor și a agenților de poliție care opreau circulația celorlalte vehicule în intersecții, același itinerar putea fi parcurs în mai puțin de jumătate de timp, având în vedere că viteza de deplasare a coloanei pe raza municipiului București putea atinge și 120 km/h.
Confortul suplimentar creat în acest mod demnitarului în raport cu toți ceilalți participanți la trafic, în scopul ușurării deplasărilor cu caracter privat sau care nu erau justificate de împrejurări excepționale și urgente, reprezintă un privilegiu la care nu este îndreptățit și care are astfel natura unui folos necuvenit.
Din probele administrate până în prezent a reieșit că activitatea de însoțire se realiza cu știința și acceptul ministrului, care a dispus cu privire la modalitatea în care să se realizeze însoțirea. Totodată, a mai rezultat și că au existat situații în care ministrului i s-a propus ca anumite deplasări private să se realizeze fără însoțirea poliției rutiere, însă acesta a solicitat în mod expres prezența echipajelor.

2. Infracțiunea de abuz în serviciu constând în încheierea unui protocol în baza căruia procurorul general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție a beneficiat, în mod nelegal, de însoțirea deplasărilor efectuate cu echipaje ale poliției rutiere.

La data de 4 aprilie 2014, la Ministerul Afacerilor Interne s-a înregistrat Protocolul nr. 12 privind cooperarea în domeniul circulației rutiere, încheiat cu Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție.
Ministerul Afacerilor Interne a fost reprezentat la încheierea protocolului de către ministrul Oprea Gabriel, iar obiectul a fost cooperarea dintre cele două instituții, în scopul însoțirii autovehiculului utilizat de către procurorul general cu echipaje ale poliției rutiere.
Temeiurile legale invocate în fundamentarea protocolului au fost Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice și Regulamentul de aplicare a Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice, aprobat prin H.G. nr. 1.391/2006, deși niciunul din cele două acte normative nu include procurorul general printre persoanele îndreptățite a beneficia de însoțire cu echipaje ale poliției rutiere. Procurorul general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție beneficiază, la rândul său, de protecție asigurată de Serviciul de Protecție și Pază, deplasările fiind realizate cu un autovehicul al acestei instituții care are un regim de circulație prioritară.
Protocolul a reprezentat temeiul în baza căruia, începând cu luna aprilie 2014, procurorului general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție i s-a asigurat, cu caracter permanent, însoțirea deplasărilor efectuate pe raza municipiului București.
În condițiile în care procurorul general nu era îndreptățit să beneficieze de însoțire cu echipaje ale poliției rutiere potrivit prevederilor H.G. nr. 1.391/2006, fapta ministrului a produs o vătămare a intereselor legitime și un prejudiciu material Direcției generale de poliție a municipiului București, precum și un folos necuvenit procurorului general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție.
La data de 03 iulie 2015, Direcția Generală de Poliție a Municipiului București a adoptat un plan-cadru care cuprinde o prezentare detaliată a modalității în care se desfășura activitatea de însoțirea a demnitarilor pe raza municipiului București.
Din documentul menționat rezultă că singurii demnitari care beneficiau de însoțire permanentă erau președintele României și prim-ministrul dintre categoriile de persoane îndreptățite legal (președinții celor două Camere ale Parlamentului nu au solicitat), precum și ministrul de interne și procurorul general, care au avut acces la acest privilegiu exclusiv ca urmare a modului în care ministrul Oprea Gabriel și-a îndeplinit atribuțiile de serviciu.
Cererii transmise i-au fost atașate referatul întocmit de procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție, precum și un număr de 15 volume cuprinzând copii ale dosarului de urmărire penală.

Prezenta cerere de efectuare a urmăririi penale intră sub incidența art. 305 alin 4 din C.P.P., prin urmare, persoana față de care s-a solicitat sesizarea Senatului pentru formularea cererii de efectuare a urmăririi penale beneficiază de prezumția de nevinovăție.

Alina Gorghiu: Persoanele suspuse violenţei domestice vor putea fi scutite de plata taxei judiciare de timbru
Știri 21 Octombrie 2025, 11:43

Alina Gorghiu: Persoanele suspuse violenţei domestice vor putea fi scutite de plata taxei judiciare de timbru

Persoanele suspuse violenţei domestice vor fi scutite de plata taxei judiciare de timbru în acţiunile de divorţ şi în...

Alina Gorghiu: Persoanele suspuse violenţei domestice vor putea fi scutite de plata taxei judiciare de timbru
CCR a admis sesizarea depusă de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie în legătură cu legea privind pensiile magistraţilor
Știri 20 Octombrie 2025, 21:30

CCR a admis sesizarea depusă de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie în legătură cu legea privind pensiile magistraţilor

După ce au amânat de două ori luarea acestei decizii, judecătorii CCR consideră acum că obiecţia de neconstituţionalitate...

CCR a admis sesizarea depusă de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie în legătură cu legea privind pensiile magistraţilor
Ilie Bolojan: Guvernul va relua procesul de adoptare a reformei pensiilor magistraţilor
Știri 20 Octombrie 2025, 21:27

Ilie Bolojan: Guvernul va relua procesul de adoptare a reformei pensiilor magistraţilor

Judecătorii CCR au precizat că actul normativ este neconstituţional, întrucât executivul nu a respectat termenul de 30 de...

Ilie Bolojan: Guvernul va relua procesul de adoptare a reformei pensiilor magistraţilor
Discuţiile privind reforma administraţiei, repuse pe agenda coaliției
Știri 20 Octombrie 2025, 08:24

Discuţiile privind reforma administraţiei, repuse pe agenda coaliției

Într-un interviu recent la Radio România Actualităţi, premierul Ilie Bolojan a spus că pachetul pentru care Guvernul îşi va...

Discuţiile privind reforma administraţiei, repuse pe agenda coaliției
Parlament: Moțiune simplă pe Agriculură și eliminarea contribuţiei asigurărilor de sănătate pentru anumite categorii
Știri 20 Octombrie 2025, 08:15

Parlament: Moțiune simplă pe Agriculură și eliminarea contribuţiei asigurărilor de sănătate pentru anumite categorii

Moţiunea simplă la adresa ministrului agriculturii şi propunerile de eliminare a contribuţiei de asigurări sociale de...

Parlament: Moțiune simplă pe Agriculură și eliminarea contribuţiei asigurărilor de sănătate pentru anumite categorii
TEXT/VIDEO Premierul Ilie Bolojan, la ediția specială a emisiunii "Probleme la zi", Radio România Actualități
Știri 17 Octombrie 2025, 13:30

TEXT/VIDEO Premierul Ilie Bolojan, la ediția specială a emisiunii "Probleme la zi", Radio România Actualități

Șeful Executivului, Ilie Bolojan, participă, la Radio Romania Actualități, la o ediție specială a dezbaterii de prânz .

TEXT/VIDEO Premierul Ilie Bolojan, la ediția specială a emisiunii "Probleme la zi", Radio România Actualități
Deputatul PSD Marius Budăi: Salariul minim va creşte anul viitor
Știri 15 Octombrie 2025, 09:28

Deputatul PSD Marius Budăi: Salariul minim va creşte anul viitor

Deputatul PSD Marius Budăi anunţă că salariul minim va creşte anul viitor şi nu va fi îngheţat.

Deputatul PSD Marius Budăi: Salariul minim va creşte anul viitor
Aleşii locali vor putea fi suspendaţi din funcţie dacă au ordine de protecţie emise pe numele lor
Știri 15 Octombrie 2025, 09:10

Aleşii locali vor putea fi suspendaţi din funcţie dacă au ordine de protecţie emise pe numele lor

Proiect de lege depus la Senat de parlamentari USR: aleşii locali vor putea fi suspendaţi din funcţie dacă au ordine de...

Aleşii locali vor putea fi suspendaţi din funcţie dacă au ordine de protecţie emise pe numele lor