Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Dezbaterea parlamentară "ar fi cea mai corectă variantă" pentru adoptarea Codului Social

Ministrul muncii, Ioan Botiş, s-a aflat, vineri, la Bistriţa, la bursa locurilor de muncă, eveniment organizat de Camera de Comerţ şi Industrie Bistriţa-Năsăud.

Dezbaterea parlamentară "ar fi cea mai corectă variantă" pentru adoptarea Codului Social

Articol de Cristiana Sabău, 25 Martie 2011, 15:52


Codul de Dialog Social va intra în dezbatere publică, potrivit ministrului muncii, chiar la începutul săptămânii viitoare

"Luni (n.r 28 martie), pentru ora 11,00, am făcut o invitaţie tuturor organizaţiilor sindicale şi patronatelor şi vom discuta pe această formulă. Modul de angajare va fi discutat, bineînţeles, de Guvern. Din punctul meu de vedere, dezbatarea parlamentară ar fi cea mai corectă", a precizat Ioan Botiş.

Odată cu finalizarea Codului de Dialog Social, a mai spus Ioan Botiş, vor fi puse în practică toate promisiunile făcute în momentul preluării conducerii ministerului muncii.


"Din punctul meu de vedere, ceea ce am promis la momentul în care am fost numit ministru am dus la capăt. Am amintit atunci de legea salarizării, de legea pensiilor şi de Codul social.(...)Cele trei mari provocări pe care le-am avut cred că le-am rezolvat", a susţinut ministrul.

El a mai spus că, proiectul Codului social a fost prezentat deja într-o primă lectură în guvern şi probabil că în luna aprilie se va adopta în forma finală a acestuia.


În cadrul bursei locurilor de muncă organizată la Bistriţa, un număr de 24 de angajatori au oferit 255 de locuri de muncă, în marea majoritate destinate persoanelor cu studii medii.


Ministrul Ioan Botiş, a mai spus că şi în cazul modificarilor aduse Codului Muncii, procesul normal ar fi fost cel al dezbaterii parlamentare, dar dinamica societatii si a economiei nu au permis acest lucru.

Deputații, chemați din vacanță pentru modificări legislative în privinţa urşilor
Știri 15 Iulie 2024, 12:53

Deputații, chemați din vacanță pentru modificări legislative în privinţa urşilor

Problema înmulţirii urşilor şi a prezenţei tot mai dese a acestora în zonele locuite a revenit în atenţie după tragedia...

Deputații, chemați din vacanță pentru modificări legislative în privinţa urşilor
Comitetul ministerial pentru sectorul energetic,  convocat de ministrul Energiei
Știri 15 Iulie 2024, 12:43

Comitetul ministerial pentru sectorul energetic, convocat de ministrul Energiei

Pe agendă se află o analiză a situaţiei din sistemul energetic naţional, impactul condiţiilor meteorologice şi măsurile...

Comitetul ministerial pentru sectorul energetic, convocat de ministrul Energiei
Elena Lasconi salută înţelegerea PSD şi PNL privind  calendarul alegerilor prezidenţiale şi parlamentare
Știri 04 Iulie 2024, 17:49

Elena Lasconi salută înţelegerea PSD şi PNL privind calendarul alegerilor prezidenţiale şi parlamentare

Liderul USR, Elena Lasconi, salută înţelegerea PSD şi PNL pe calendarul alegerilor prezidenţiale şi parlamentare.

Elena Lasconi salută înţelegerea PSD şi PNL privind calendarul alegerilor prezidenţiale şi parlamentare
S-a stabilit data alegerilor. Românii vor vota președintele pe 24 noiembrie și 8 decembrie, iar parlamentarii pe 1 decembrie
Știri 04 Iulie 2024, 17:43

S-a stabilit data alegerilor. Românii vor vota președintele pe 24 noiembrie și 8 decembrie, iar parlamentarii pe 1 decembrie

Decizia privind desfășurarea alegerilor a fost luată astăzi de coaliţia de guvernare şi adoptată prin Horătâre de guvern.

S-a stabilit data alegerilor. Românii vor vota președintele pe 24 noiembrie și 8 decembrie, iar parlamentarii pe 1 decembrie
O nouă reuniune a coaliției privind data alegerilor prezidențiale
Știri 03 Iulie 2024, 21:54

O nouă reuniune a coaliției privind data alegerilor prezidențiale

Coaliţia de guvernare se va reuni pentru a lua o decizie asupra calendarului pentru alegerile prezidenţiale

O nouă reuniune a coaliției privind data alegerilor prezidențiale
Marcel Ciolacu: Ca prim-ministru, trebuie să am o discuţie cu toate partidele politice privind calendarul alegerilor
Știri 27 Iunie 2024, 16:51

Marcel Ciolacu: Ca prim-ministru, trebuie să am o discuţie cu toate partidele politice privind calendarul alegerilor

Liderii coaliţiei PSD-PNL nu au reuşit să ajungă la o înţelegere în privinţa datei alegerilor prezidenţiale.

Marcel Ciolacu: Ca prim-ministru, trebuie să am o discuţie cu toate partidele politice privind calendarul alegerilor
Elena Lasconi este noul preşedinte al Uniunii Salvaţi România
Știri 27 Iunie 2024, 14:10

Elena Lasconi este noul preşedinte al Uniunii Salvaţi România

În cadrul alegerilor desfăşurate online, Elena Lasconi a a obţinut peste două treimi din opţiunile exprimate de membrii cu...

Elena Lasconi este noul preşedinte al Uniunii Salvaţi România
Negocierile PSD - PNL privind data alegerilor prezidențiale au eșuat
Știri 25 Iunie 2024, 18:46

Negocierile PSD - PNL privind data alegerilor prezidențiale au eșuat

PSD și PNL au propuneri diferite pentru organizarea acestui scrutin, iar după întâlnire au făcut declarații de presă separat.

Negocierile PSD - PNL privind data alegerilor prezidențiale au eșuat