Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Carmen Dan: Nu am avut un război nici cu fostul premier, nici cu fostul șef al Poliției

Ministrul de Interne, Carmen Dan, susține că nu a avut un război nici cu Bogdan Despescu, nici cu fostul primul-ministru al României, Mihai Tudose.

Carmen Dan: Nu am avut un război nici cu fostul premier, nici cu fostul șef al Poliției

Articol de Radiojurnal, 11 Februarie 2018, 20:57

Ministrul Afacerilor Interne, Carmen Dan, neagă că ar fi avut divergenţe personale cu fostul premier al României, Mihai Tudose, şi cu fostul şef al Poliţiei Române, Bogdan Despescu.

Carmen Dan a declarat, duminică, într-o emisiune la România TV, că nu înţelege care au fost motivele pentru care primul ministru a avut acea 'poziţionare', susţinându-l pe şeful Poliţiei Române după scandalul poliţistului pedofil.

"Nu este vorba de o dispută personală. Eu nu am niciun război cu nimeni şi nici nu am avut în acea perioadă un război cu cineva anume, nici cu inspectorul general al Poliţiei Române de la acel moment, nici cu primul-ministru al României. Nu am avut decât dorinţa de a explica nişte lucruri pe care eu le-am constatat, de a obţine şi de a pune la dispoziţie şi pe masa dialogului nişte informaţii pe care şi eu ca ministru le-am obţinut foarte greu", a afirmat ministrul de Interne, potrivit Agerpres.

Dan a precizat că a încercat să comunice cu fostul prim-ministru Mihai Tudose şi a adăugat că nu a existat însă reciprocitate la dialog.

"Ştiu cu exactitate sau ştiu cu certitudine că lucrurile nu s-ar fi rostogolit aşa cum s-a întâmplat dacă orice diferenţă de opinie între ministru şi premier ar fi rămas în cadru instituţional. Eu am încercat lucrul acesta în acea perioadă, însă nu am simţit că există reciprocitate în comunicare şi nu am putut avea o altă abordare decât aceea de a rămâne fermă, conform propriilor mele informaţii", a mai adăugat ministrul Carmen Dan.

PSD și PNL nu s-au înțeles pe data alegerilor prezidențiale
Știri 20 Iunie 2024, 09:21

PSD și PNL nu s-au înțeles pe data alegerilor prezidențiale

Reprezentanţii coaliţiei de guvernare nu au luat o decizie în legătură cu data alegerilor prezidenţiale.

PSD și PNL nu s-au înțeles pe data alegerilor prezidențiale
Rezultatele finale ale alegerilor pentru Parlamentul European
Știri 19 Iunie 2024, 08:26

Rezultatele finale ale alegerilor pentru Parlamentul European

Alianţa PSD-PNL este pe primul loc şi are 48,5% din voturi, urmată de AUR, cu puţin sub 15 procente, Alianţa Dreapta Unită -...

Rezultatele finale ale alegerilor pentru Parlamentul European
Marcel Ciolacu şi Markus Soder vor coordona prima şedinţă comună de guvern România-Bavaria
Știri 18 Iunie 2024, 08:43

Marcel Ciolacu şi Markus Soder vor coordona prima şedinţă comună de guvern România-Bavaria

Bavaria este printre cei mai importanţi investitori şi parteneri economici ai României, cu schimburi comerciale de peste opt...

Marcel Ciolacu şi Markus Soder vor coordona prima şedinţă comună de guvern România-Bavaria
Introducerea salariului minim european în România, pe agenda Guvernului
Știri 17 Iunie 2024, 08:41

Introducerea salariului minim european în România, pe agenda Guvernului

Documentul urmează să transpună în legislaţia naţională directiva europeană conform căreia salariul minim dintr-o ţară...

Introducerea salariului minim european în România, pe agenda Guvernului
BEC nu a reuşit să anunţe rezultatele finale ale alegerilor  din 9 iunie
Știri 17 Iunie 2024, 08:35

BEC nu a reuşit să anunţe rezultatele finale ale alegerilor din 9 iunie

Biroul Electoral Central a avut de analizat zeci de contestaţii la sfârşitul săptămânii şi mai sunt de centralizat procesele...

BEC nu a reuşit să anunţe rezultatele finale ale alegerilor din 9 iunie
Preşedintele USR, Cătălin Drulă, și-a dat demisia. Dominic Fritz îşi asumă candidatura pentru preşedinţia USR
Știri 10 Iunie 2024, 19:54

Preşedintele USR, Cătălin Drulă, și-a dat demisia. Dominic Fritz îşi asumă candidatura pentru preşedinţia USR

Cătălin Drulă a spus că îşi asumă rezultatul alegerilor din 9 iunie.

Preşedintele USR, Cătălin Drulă, și-a dat demisia. Dominic Fritz îşi asumă candidatura pentru preşedinţia USR
PSD se declară câştigătorul celor două scrutine. PNL rămâne principala forţă de dreapta a României
Știri 10 Iunie 2024, 19:54

PSD se declară câştigătorul celor două scrutine. PNL rămâne principala forţă de dreapta a României

Partidele analizează deja rezultatele provenite din numărarea paralelă a voturilor, conform datelor din procesele verbale de...

PSD se declară câştigătorul celor două scrutine. PNL rămâne principala forţă de dreapta a României