Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Averea fostului director al CFR, Alexandru Noapteş, ar putea fi confiscată

Agenţia Naţionalã pentru Integritate a informat, joi, cã fostul director general al Societãţii CFR Cãlãtori, Alexandru Noapteş, a acumulat, în perioada 2005 - 2007, o avere care depãşeşte veniturile realizate în mod oficial.

Averea fostului director al CFR, Alexandru Noapteş, ar putea fi confiscată

Articol de Andrei Şerban, 04 August 2011, 17:22

Alexandru Noapteş a deţinut funcţia de director general şi preşedinte al Consiliului de Administraţie al societãţii CFR Cãlãtori între anii 2005 - 2009.

Alexandru Noapteş a luat cunoştinţã de datele cuprinse în dosarul de evaluare şi a depus un punct de vedere.

Pe baza datelor obţinute, Agenţia Naţionalã de Integritate a sesizat Comisia de Cercetare de pe lângã Curtea de Apel Bucureşti în vederea începerii acţiunii de control, se aratã într-un comunicat de presã, dat joi publicitãţii.

Potrivit ANI, Noapteş nu poate justifica aproximativ trei milioane de euro.

Fostul director al CFR Călători susţine că acuzaţiile ANI sunt nefondate şi că nu s-a ţinut cont de documentele pe care el le-a prezentat.

"Eu înainte de a fi angajat la CFR Călători am lucrat în domeniul privat, unde am desfăşurat activităţi economice, unele destul de profitabile. Am avut mai multe firme de succes, eu sunt cel care a adus în România Jelibon, Bonibon, dar după o anumită perioadă mi-am vândut părţile sociale. Eu mi-am încasat dividentele, contravaloarea părţilor sociale, repet când am fost numit director general al CFR aveam o anumită avere pe care pot să o probez şi în parte am şi transmis documente către ANI", a declarat Alexandru Noapteş.


Iohannis către sportivii români: Sunt convins că întreaga ţară vă este alături şi aşteaptă ca imnul României să răsune de multe ori la Paris
Știri 18 Iulie 2024, 09:08

Iohannis către sportivii români: Sunt convins că întreaga ţară vă este alături şi aşteaptă ca imnul României să răsune de multe ori la Paris

Performanţa de nivel olimpic se construieşte prin muncă asiduă, cu multă hotărâre, disciplină şi pasiune, a spus şeful...

Iohannis către sportivii români: Sunt convins că întreaga ţară vă este alături şi aşteaptă ca imnul României să răsune de multe ori la Paris
Plenul Camerei Deputaţilor a decis reintroducerea cotelor de vânătoare la urşi
Știri 16 Iulie 2024, 08:06

Plenul Camerei Deputaţilor a decis reintroducerea cotelor de vânătoare la urşi

Actul normativ prevede, între altele, recoltarea unui număr de maxim 426 de exemplare pe an la nivel naţional ca măsură de...

Plenul Camerei Deputaţilor a decis reintroducerea cotelor de vânătoare la urşi
Sebastian Burduja: Sistemul Energetic Naţional funcţionează la parametri normali
Știri 16 Iulie 2024, 07:55

Sebastian Burduja: Sistemul Energetic Naţional funcţionează la parametri normali

A fost crescută producţia internă cu 400 de megawaţi, iar importurile de energie sunt un factor de stabilizare a pieţei, a...

Sebastian Burduja: Sistemul Energetic Naţional funcţionează la parametri normali
Deputații, chemați din vacanță pentru modificări legislative în privinţa urşilor
Știri 15 Iulie 2024, 12:53

Deputații, chemați din vacanță pentru modificări legislative în privinţa urşilor

Problema înmulţirii urşilor şi a prezenţei tot mai dese a acestora în zonele locuite a revenit în atenţie după tragedia...

Deputații, chemați din vacanță pentru modificări legislative în privinţa urşilor
Comitetul ministerial pentru sectorul energetic,  convocat de ministrul Energiei
Știri 15 Iulie 2024, 12:43

Comitetul ministerial pentru sectorul energetic, convocat de ministrul Energiei

Pe agendă se află o analiză a situaţiei din sistemul energetic naţional, impactul condiţiilor meteorologice şi măsurile...

Comitetul ministerial pentru sectorul energetic, convocat de ministrul Energiei
Elena Lasconi salută înţelegerea PSD şi PNL privind  calendarul alegerilor prezidenţiale şi parlamentare
Știri 04 Iulie 2024, 17:49

Elena Lasconi salută înţelegerea PSD şi PNL privind calendarul alegerilor prezidenţiale şi parlamentare

Liderul USR, Elena Lasconi, salută înţelegerea PSD şi PNL pe calendarul alegerilor prezidenţiale şi parlamentare.

Elena Lasconi salută înţelegerea PSD şi PNL privind calendarul alegerilor prezidenţiale şi parlamentare
S-a stabilit data alegerilor. Românii vor vota președintele pe 24 noiembrie și 8 decembrie, iar parlamentarii pe 1 decembrie
Știri 04 Iulie 2024, 17:43

S-a stabilit data alegerilor. Românii vor vota președintele pe 24 noiembrie și 8 decembrie, iar parlamentarii pe 1 decembrie

Decizia privind desfășurarea alegerilor a fost luată astăzi de coaliţia de guvernare şi adoptată prin Horătâre de guvern.

S-a stabilit data alegerilor. Românii vor vota președintele pe 24 noiembrie și 8 decembrie, iar parlamentarii pe 1 decembrie
O nouă reuniune a coaliției privind data alegerilor prezidențiale
Știri 03 Iulie 2024, 21:54

O nouă reuniune a coaliției privind data alegerilor prezidențiale

Coaliţia de guvernare se va reuni pentru a lua o decizie asupra calendarului pentru alegerile prezidenţiale

O nouă reuniune a coaliției privind data alegerilor prezidențiale