Ascultă Radio România Actualitaţi Live

50 de edituri, prezente la Târgul Gaudeamus de la Craiova

50 de edituri îşi prezintă oferta la Târgul de Carte Gaudeamus, care are loc zilele acestea la Craiova.

50 de edituri, prezente la Târgul Gaudeamus de la Craiova

Articol de Radiojurnal, 01 Martie 2018, 08:15

Evenimentul, organizat de Radio România şi Radio România Oltenia Craiova, prezintă în foaierul Teatrului Naţional "Marin Sorescu" mii de volume, zeci de evenimente culturale, lansări de carte şi dezbateri.

Nu va lipsi nici tradiţionala campanie "Cărţile se întorc acasă", prin care volumele donate de vizitatori vor ajunge la mai multe biblioteci rurale, şi continuă proiectul "Invitaţi de nota 10, olimpicii României", prin care postul public de radio promovează şi recompensează performanţele deosebite obţinute de elev

Colegii de la Radio România Oltenia Craiova i-au întrebat pe câţiva dintre vizitatori ce gen de cărţi caută.

"Caut, de obicei, cărţi poliţiste, îmi plac foarte mult".

"Eu căutam romane SF, am găsit. Mi-am luat o carte de Isaac Asimov".

"Îmi place de fiecare dată să venim la Târgul Gaudeamus, cel mic a început să citească şi este pasionat mai degrabă de ce s-a întâmplat în Egipt şi de cartea mai veche".

"Am un băieţel de patru ani. Trebuie să privească imaginile mai mult. Mă uitam după acele cărţi care sunt frumos colorate".

"Mă uitam, în general, pe la editurile care vând şi cărţi pentru adolescenţi. Mă uit după Cassandra Clare, îmi place foarte mult seria "Instrumente mortale, şi încerc să găsesc nişte cărţi scrise de ea", au spus vizitatorii.

Târgul de Carte Gaudeamus Craiova, ajuns la cea de-a 17-a ediţie, este deschis până sâmbătă între orele 10:00 şi 18:00, iar duminică până la ora 14:00.

Mircea Geoană: Să sperăm că vom avea şi mai multe resurse pentru a-i susţine pe ucraineni în continuare
Știri 19 Aprilie 2024, 09:18

Mircea Geoană: Să sperăm că vom avea şi mai multe resurse pentru a-i susţine pe ucraineni în continuare

Interviu cu secretarul general adjunct al NATO, Mircea Geoană.

Mircea Geoană: Să sperăm că vom avea şi mai multe resurse pentru a-i susţine pe ucraineni în continuare
România, tot mai aproape de Programul "Visa Waiver"
Știri 19 Aprilie 2024, 09:03

România, tot mai aproape de Programul "Visa Waiver"

Admiterea României în Programul "Visa Waiver" reprezintă un obiectiv strategic naţional, informează executivul de la București.

România, tot mai aproape de Programul "Visa Waiver"
UPDATE Premierul Marcel Ciolacu, întrevederi cu oficiali din Emiratele Arabe Unite
Știri 18 Aprilie 2024, 10:44

UPDATE Premierul Marcel Ciolacu, întrevederi cu oficiali din Emiratele Arabe Unite

Premierul Marcel Ciolacu are astăzi în Emiratele Arabe Unite întrevederi cu oficiali din această ţară, în cadrul unei vizite...

UPDATE Premierul Marcel Ciolacu, întrevederi cu oficiali din Emiratele Arabe Unite
România poate fi "poarta de investiţii a statului Qatar în UE"
Știri 17 Aprilie 2024, 17:59

România poate fi "poarta de investiţii a statului Qatar în UE"

România poate fi poarta de investiţii a statului Qatar în Uniunea Europeană, i-a transmis premierul Marcel Ciolacu omologului...

România poate fi "poarta de investiţii a statului Qatar în UE"
Preşedintele Iohannis a aprobat  urmărirea penală împotriva lui Petre Roman și Gelu-Voican Voiculescu
Știri 17 Aprilie 2024, 12:09

Preşedintele Iohannis a aprobat urmărirea penală împotriva lui Petre Roman și Gelu-Voican Voiculescu

Preşedintele Klaus Iohannis a aprobat solicitările procurorilor de declanşare a urmăririi penale împotriva fostului premier...

Preşedintele Iohannis a aprobat urmărirea penală împotriva lui Petre Roman și Gelu-Voican Voiculescu
Marcel Ciolacu: Avem proiecte clare şi mature pentru investitorii din Qatar
Știri 17 Aprilie 2024, 12:01

Marcel Ciolacu: Avem proiecte clare şi mature pentru investitorii din Qatar

Premierul Marcel Ciolacu, alături de şase miniştri ai cabinetului său, continuă vizita în Qatar, partener comercial important...

Marcel Ciolacu: Avem proiecte clare şi mature pentru investitorii din Qatar
O treime dintre candidaţii propuşi  la alegerile europarlamentare sunt femei
Știri 16 Aprilie 2024, 08:34

O treime dintre candidaţii propuşi la alegerile europarlamentare sunt femei

10 din 15 formaţiuni politice au inclus o femeie în primele trei locuri, arată un studiu realizat de organizaţia Expert Forum.

O treime dintre candidaţii propuşi la alegerile europarlamentare sunt femei
Noul Cod Silvic și limitarea publicității la jocurile de noroc și țigările electronice, în dezbaterea parlamentarilor
Știri 15 Aprilie 2024, 09:25

Noul Cod Silvic și limitarea publicității la jocurile de noroc și țigările electronice, în dezbaterea parlamentarilor

Proiectele de lege care limitează publicitatea la jocurile de noroc şi la ţigările electronice aşteaptă, săptămâna aceasta,...

Noul Cod Silvic și limitarea publicității la jocurile de noroc și țigările electronice, în dezbaterea parlamentarilor