România, interesată să devină parte a strategiei UE privind securitatea și apărarea

România este interesată să devină parte a strategiei Uniunii Europene pe dimensiunea de securitate şi apărare, a declarat preşedintele Klaus Iohannis după şedinţa CSAT.

Adăugat: 4 Iulie 2017
Ultima actualizare:4 Iulie 2017

Politica Romaneasca
Foto: Klaus Iohannis, președintele României
trimite pe mail

Înzestrarea armatei şi stabilirea efectivelor care vor putea participa la misiuni în afara ţării în cursul anului viitor au fost pe agenda Consiuliui Superior de Apărare a Ţării, care s-a reunit astăzi la Palatul Cotroceni în prima şedinţă la care au participat membri din noul guvern, condus de Mihai Tudose.

România este interesată să devină parte a strategiei Uniunii Europene pe dimensiunea de securitate şi apărare, a declarat preşedintele Klaus Iohannis după şedinţa CSAT.

Şeful statului a explicat că este vorba despre o iniţiativă europeană ce vizează într-o primă etapă cercetarea modului în care industria de apărare poate fi îmbunătăţită, iar în perspectivă felul în care armatele naţionale ar putea coopera mai bine.

Planul de înzestrare a armatei în perioada 2017-2026 a fost retras de pe ordinea de zi a reuniunii CSAT, a anunţat preşedintele Klaus Iohannis şi a subliniat că a atras mereu atenţia cu privire la dotarea necorespunzătoare a armatei.



Autor:
Oana Bâlă
Editor:
Luminița Voinea
Adăugat:
4 Iulie 2017


Articole pe aceeasi tema


Toate câmpurile sunt obligatorii.

Reafiseaza