Guvernul Emil Boc (2)

Guvernul Emil Boc (2) este consiliul de miniştri care guvernează România din 23 decembrie 2009, când a primit votul de învestitură din partea Parlamentului.

Coaliţia care susţine acest guvern este formată din Partidul Democrat Liberal, Uniunea Democrată Maghiară din România şi Uniunea Naţională pentru Progresul României, partid format în jurul unor parlamentari independenţi care au demisionat sau au fost demişi din partidele ce i-au susţinut la alegerile din 2008.


Primul Ministru al României     
Emil Boc     PD-L     
23 decembrie 2009 –


Vice Prim ministru
  
 
Béla Markó     
UDMR     23 decembrie 2009 –

Ministerul de Justiţie     
Cătălin Predoiu     Independent     
23 decembrie 2009 –

Ministerul Apărării Naţionale
    
Gabriel Oprea     Independent     
23 decembrie 2009 –

Ministerul Culturii
    
Hunor Kelemen     UDMR     
23 decembrie 2009 –

Ministerul Agriculturii
    
Mihail Dumitru     Independent
    
23 decembrie 2009 – 3 septembrie 2010

Valeriu Tabără -     PDL
    
3 septembrie 2010 –

Ministerul Sănătăţii Publice
    
Attila Cseke     UDMR     
23 decembrie 2009 –

Ministerul Afacerilor Externe
    
Teodor Baconschi     Independent
    
23 decembrie 2009 –

Ministerul Economiei şi Comerţului
    
Adriean Videanu     PD-L     
23 decembrie 2009 – 3 septembrie 2010

Ion Ariton     PDL
    
3 septembrie 2010 –

Ministerul Finanţelor Publice
    
Sebastian Vlădescu     PD-L     
23 decembrie 2009 – 3 septembrie 2010

Gheorghe Ialomiţianu     PDL     
3 septembrie 2010 –

Ministerul Muncii  
Mihai Şeitan     PD-L     
23 decembrie 2009 – 3 septembrie 2010

Ioan Botiş
    PDL   
3 septembrie 2010 –

Ministerul Mediului 
László Borbély     UDMR    
23 decembrie 2009 –

Ministerul Transporturilor şi Infrastructurii
    
Radu Berceanu     PD-L     
23 decembrie 2009 – 3 septembrie 2010

Anca Boagiu     PDL
    
3 septembrie 2010 –

Ministerul Administraţiei şi Internelo
r     
Vasile Blaga     PD-L     
23 decembrie 2009 – 27 septembrie 2010

Traian Igaş     PDL     
27 septembrie 2010 –

Ministerul Educaţiei, Cercetării şi Inovării     
Daniel Funeriu     PD-L    
23 decembrie 2009 –

Ministerul Dezvoltării Regionale şi Turismului
    
Elena Udrea     PD-L     
23 decembrie 2009 –

Ministerul Comunicaţiilor şi al Societăţii Informaţionale
Gabriel Sandu     PD-L     
23 decembrie 2009 – 3 septembrie 2010

Valerian Vreme   
 PDL     3 septembrie 2010 –
 


www.PoliticaRomaneasca.ro
Adaugat: 10 Ianuarie 2011
Vizualizari: 0
TiparesteTipareste