Guvernul Călin Popescu Tăriceanu

Guvernul Călin Popescu-Tăriceanu a fost un consiliu de miniştri care a guvernat România în perioada 29 decembrie 2004 - 22 decembrie 2008.

Acest guvern este succesorul Guvernului Năstase, pe care l-a înlocuit la finalul anului 2004.


Componenţă



22 decembrie 2004 - Preşedintele Traian Băsescu îl desemnează pe Călin Popescu-Tăriceanu pentru funcţia de prim-ministru al României.


26 decembrie 2004 - Premierul desemnat Călin Popescu-Tăriceanu anunţă componenţa noului cabinet, format din 24 de membri, plus primul ministru.


28 decembrie 2004 - Noul guvern primeşte votul de învestitură din partea Parlamentului (265 "pentru" şi 200 "împotrivă"). Guvernul se baza pe voturile a 251 de parlamentari, membri ai grupurilor parlamentare ale Alianţei Dreptate şi Adevăr (D.A.) (formată din Partidul Naţional Liberal (PNL) şi Partidul Democrat (PD)), Uniunii Democrate a Maghiarilor din România (UDMR), Partidului Umanist din România (PUR) şi Minorităţilor Naţionale (altele decât cea maghiară).

29 decembrie 2004 - Membrii Guvernului condus de Călin Popescu-Tăriceanu depun jurământul de credinţă în prezenţa preşedintelui Traian Băsescu.

-Prim-ministru
 Călin Popescu-Tăriceanu     PNL     
 29 decembrie 2004 - 22 decembrie 2008


-Ministru de stat pentru coordonarea activităţilordin domeniul economic
    
 Adriean Videanu     PD     
 29 decembrie 2004 - 20 martie 2005

Gheorghe Seculici     PD
    
20 martie 2005 - 22 august 2005

Gheorghe Pogea     PD     
22 august 2005 - 12 iunie 2006


-Ministru de stat pentrucoordonarea activităţilordin domeniile mediului de afaceri şi întreprinderilor mici şi mijlocii     

George Copos     PUR    
29 decembrie 2004 - 1 iunie 2006

Bogdan Pascu     PUR   

4 iulie 2006 - 4 decembrie 2006
 


-Ministru de stat pentrucoordonarea activităţilor din domeniul culturii, învăţământuluişi integrării europene
    
Béla Markó     UDMR     
29 decembrie 2004 - 22 decembrie 2008


-Ministrul justiţiei     

Monica Macovei     independent     
29 decembrie 2004 - 5 aprilie 2007



-Ministrul finanţelor publice  
   
Ionuţ Popescu     PNL     
29 decembrie 2004 - 22 august 2005

Sebastian Vlădescu     PNL     
22 august 2005 - 5 aprilie 2007



-Ministrul muncii,solidarităţii sociale şi familiei  
   
Gheorghe Barbu     PD     
29 decembrie 2004 - 5 aprilie 2007


Ministrul afacerilor externe   
 
Mihai Răzvan Ungureanu     PNL     
29 decembrie 2004 - 12 martie 2007

Călin Popescu Tăriceanu
(interimar)     PNL     
21 martie 2007 - 5 aprilie 2007



-Ministrul integrării europene  
   
Ene Dinga     PD     
29 decembrie 2004 - 22 august 2005

Anca Boagiu     PD     

22 august 2005 - 5 aprilie 2007

 

-Ministrul administraţiei şi internelor     
Vasile Blaga     PD     
29 decembrie 2004 - 5 aprilie 2007



-Ministrul economiei şi comerţului     

Ioan-Codruţ Şereş     PUR     
29 decembrie 2004 - 4 decembrie 2006

Varujan Vosganian     PNL     

12 decembrie 2006 - 5 aprilie 2007



-Ministrul apărării naţionale     

Teodor Athanasiu     PNL     
29 decembrie 2004 - 25 octombrie 2006

Sorin Frunzăverde     PD   
 
25 octombrie 2006 - 5 aprilie 2007



-Ministrul transporturilor, construcţiilor şi turismului   
 
Gheorghe Dobre     PD     
29 decembrie 2004 - 13 iunie 2006
 

Radu Mircea Berceanu     
PD     13 iunie 2006 - 5 aprilie 2007



Ministrul agriculturii, pădurilor şi dezvoltării rurale  
   
Gheorghe Flutur     PNL     
29 decembrie 2004 - 23 noiembrie 2006
 

Dan Motreanu     PNL     
6 decembrie 2006 - 5 aprilie 2007

 

Ministrul educaţiei şi cercetării  
Mircea Miclea     PD
    
29 decembrie 2004 - 10 noiembrie 2005

Mihail Hărdău     PD   
 
10 noiembrie 2005 - 5 aprilie 2007



-Ministrul culturii şi cultelor
   
Mona Muscă     PNL
    
29 decembrie 2004 - 22 august 2005

Adrian Iorgulescu     PNL
    
22 august 2005 - 22 decembrie 2008



-Ministrul sănătăţii publice  
  
Mircea Cinteză     PNL  
   
29 decembrie 2004 - 22 august 2005

Eugen Nicolăescu     PNL  
   
22 august 2005 - 22 decembrie 2008



-Ministrul comunicaţiilor şi tehnologiei informaţiei   
 
Zsolt Nagy     UDMR
    
29 decembrie 2004 - 22 decembrie 2008


-Ministrul mediului şi gospodăririi apelor     
Sulfina Barbu     PD     
29 decembrie 2004 - 5 aprilie 2007


-Ministrul delegat pentru relaţia cu Parlamentul     
Bogdan Olteanu    PNL     
29 decembrie 2004 - 19 martie 2006

Mihai Alexandru Voicu     PNL     
23 mai 2006 - 22 decembrie 2008



-Ministrul delegat pentru coordonarea Secretariatului General al Guvernului
    
Mihai Alexandru Voicu     PNL     
29 decembrie 2004 - 23 mai 2006

Radu Stroe     PNL      
-23 mai 2006 - 5 aprilie 2007]



-Ministrul delegat pentru controlul implementării programelor cu finanţare
internaţională şi urmărirea aplicării acquis-ului comunitar
   
Cristian David     PNL
    
29 decembrie 2004 - 5 aprilie 2007



-Ministrul delegat pentru lucrări publice şi amenajarea teritoriului  

László Borbély     UDMR     
29 decembrie 2004 - 5 aprilie 2007



-Ministrul delegat pentru comerţ  
   
Iuliu Winkler     UDMR     
29 decembrie 2004 - 5 aprilie 2007


-Ministrul delegat pentru coordonarea activităţilor de control    
Sorin Vicol     PUR   
 
29 decembrie 2004 - 21 ianuarie 2005Restructurarea guvernamentală din martie 2007

 

 

Restructurare guvernamentală în 3 aprilie 2007

 

Noul guvern, rezultat din restructurarea guvernamentală propusă de premierul Tăriceanu, a fost validat în data de 3 aprilie 2007 în plenul reunit al Parlamentului cu 302 voturi pentru şi 27 împotrivă.


Noii miniştri au depus jurământul de credinţă în faţa preşedintelui României la data de 5 aprilie 2007.



Prim-ministru     
Călin Popescu Tăriceanu     PNL     
29 decembrie 2004 - 22 decembrie 2008


Ministru de stat pentru coordonarea activităţilordin domeniul culturii, învăţământului
şi integrării europene    

Béla Markó     UDMR  
   
5 aprilie - 3 iulie 2007
 


Ministrul afacerilor externe
   
Adrian Cioroianu     PNL  
   
5 aprilie 2007 – 11 aprilie 2008

Lazăr Comănescu     independent     
14 aprilie 2008 – 22 decembrie 2008
 


Ministrul economiei şi finanţelor  
  
Varujan Vosganian     PNL
    
5 aprilie 2007 - 22 decembrie 2008



Ministrul justiţiei    

Tudor Chiuariu     PNL   
 
5 aprilie - 10 decembrie 2007

Teodor Meleşcanu

(interimar)     PNL     
15 ianuarie - 29 februarie 2008

Cătălin Marian Predoiu     independent     
29 februarie 2008 – 22 decembrie 2008


Ministrul internelor şi reformei administrative  
  
Cristian David     PNL
    
5 aprilie 2007 - 22 decembrie 2008
 


Ministrul apărării
 
Teodor Meleşcanu     PNL     
5 aprilie 2007 - 22 decembrie 2008


Ministrul transporturilor   
 
Ludovic Orban     PNL
    
5 aprilie 2007 - 22 decembrie 2008


Ministrul educaţiei, cercetării şi tineretului  
  
Cristian Adomniţei     PNL
    
5 aprilie 2007 - 6 octombrie 2008

Anton Anton     PNL     
6 octombrie 2008 – 22 decembrie 2008
 


Ministrul muncii, familiei şi egalităţii de şanse
   
Paul Păcuraru     PNL
    
5 aprilie 2007 – 23 septembrie 2008
 

Mariana Câmpeanu     PNL     
25 septembrie 2008 – 22 decembrie 2008
 


Ministrul pentru întreprinderi mici şi mijlocii, comerţ, turism şi profesii liberale
   
Ovidiu Silaghi     PNL
    
5 aprilie 2007 - 22 decembrie 2008
 


Ministrul agriculturii şi dezvoltării rurale
 
  
Decebal Traian Remeş     PNL
    
5 aprilie – 11 octombrie 2007

Dacian Cioloş     PNL     
11 octombrie 2007 – 22 decembrie 2008
 


Ministrul sănătăţii publice
   
Eugen Nicolăescu     PNL
    
5 aprilie 2007 - 22 decembrie 2008


Ministrul dezvoltării, lucrărilor publice şi locuinţelor    

Laszlo Borbely     UDMR
    
5 aprilie 2007 - 22 decembrie 2008
 


Ministrul mediului şi dezvoltării durabile
   
Attila Korodi     UDMR
   
5 aprilie 2007 - 22 decembrie 2008


Ministrul culturii şi cultelor  

Adrian Iorgulescu     PNL  
   
5 aprilie 2007 - 22 decembrie 2008



Ministrul comunicaţiilor şi tehnologiei informaţiei  
  

Zsolt Nagy     UDMR   
 
5 aprilie - 30 iulie 2007

Iuliu Winkler     UDMR     
7 august - 1 decembrie 2007

Károly Borbély     
UDMR     13 decembrie 2007 - 22 decembrie 2008

 


www.PoliticaRomaneasca.ro
Adaugat: 16 Decembrie 2010
Vizualizari: 0
TiparesteTipareste