Guvernul Victor Ciorbea

Guvernul Victor Ciorbea a fost un consiliu de miniştri, care a guvernat România în perioada (12 decembrie 1996 - 30 martie 1998)

11 decembrie 1996 - Validarea de către Parlament a Guvernului

12 decembrie 1996 - Depunerea jurământului în faţa preşedintelui României, Emil     Constantinescu

 5 decembrie 1997 - Remaniere guvernamentală.

 29 decembrie 1997 - Remaniere guvernamentală.

   

   Prim-ministru

    Victor Ciorbea (12 decembrie 1996 - 30 martie 1998)
    ad-int. Gavril Dejeu (30 martie - 17 aprilie 1998)


            
    30 martie 1998 - Prin Decretul 108, publicat în M.O. nr. 131/31 martie 1998, având în vedere cererea de demisie, Victor Ciorbea esterevocat din funcţia de prim-ministru. Gavril Dejeu, ministru de stat, ministru de interne, este desemnat şi în funcţia de    prim-ministru      interimar.



   Ministru de stat, ministrul finanţelor (din 29 decembrie 1997 poartă denumirea de Ministrul finanţelor)

   Mircea Ciumara (12 decembrie 1996 - 5 decembrie 1997)  
   Daniel Dăianu  (5 decembrie 1997 - 17 aprilie 1998)

 

   5 decembrie 1997 - Remaniere guvernamentalăâ



  Ministru de stat, ministrul afacerilor externe (din 29 decembrie 1997 poartă denumirea de Ministrul afacerilor    externe)

  Adrian Severin (12 decembrie 1996 - 29 decembrie 1997)
  Andrei Pleşu (29 decembrie 1997 - 17 aprilie 1998)



   29 decembrie 1997 - Remaniere guvernamentală
   17 aprilie 1998 - Remaniere guvernamentală



   Ministru de stat, ministrul reformei (din 5 decembrie 1997 poartă denumirea de Ministrul reformei, preşedinte al Consiliului pentru    Reformă)

    Ulm Nicolae Spineanu (12 decembrie 1996 - 5 decembrie 1997)
    Ilie Şerbănescu (5 decembrie 1997 - 17 aprilie 1998)



    5 decembrie 1997 - Remaniere guvernamentală
    17 aprilie 1998 - Remaniere guvernamentală



    Ministru de stat, ministrul industriei şi comerţului

    Călin Popescu-Tăriceanu (12 decembrie 1996 - 5 decembrie 1997)
    Mircea Ciumara (5 decembrie 1997 - 17 aprilie 1998)



    5 decembrie 1997 - Remaniere guvernamentală
    17 aprilie 1998 - Remaniere guvernamentală



    Ministrul justiţiei (din 29 decembrie 1997 poartă denumirea de Ministru de stat, ministrul justiţiei)

    Valeriu Stoica (12 decembrie 1996 - 17 aprilie 1998)



     29 decembrie 1997 - Remaniere guvernamentală
     17 aprilie 1998 - Remaniere guvernamentală



    Ministrul muncii şi protecţiei sociale (din 29 decembrie 1997 poartă denumirea de Ministru de stat, ministrul muncii şi protecţiei     sociale)

    Alexandru Athanasiu (12 decembrie 1996 - 17 aprilie 1998)



     29 decembrie 1997 - Remaniere guvernamentală



     Ministrul apărării naţionale (în perioada 29 decembrie 1997 - 11 februarie 1998 poartă denumirea de Ministru de stat, ministrul                 apărării naţionale)

     Victor Babiuc (12 decembrie 1996 - 11 februarie 1998)
     Constantin Dudu-Ionescu (11 februarie - 17 aprilie 1998)



     29 decembrie 1997 - Remaniere guvernamentală
     17 aprilie 1998 - Remaniere guvernamentală



     Ministrul de interne (din 29 decembrie 1997 poartă denumirea de Ministru de stat, ministru de interne)

     Gavril Dejeu (12 decembrie 1996 - 17 aprilie 1998)



     Ministrul agriculturii şi alimentaţiei

     Dinu Gavrilescu (12 decembrie 1996 - 17 aprilie 1998)



    Ministrul transporturilor

    Traian Băsescu (12 decembrie 1996 - 11 februarie 1998)
    Anton Ionescu (11 februarie - 17 aprilie 1998)



    Ministrul comunicaţiilor

    Sorin Pantiş (12 decembrie 1996 - 17 aprilie 1998)



    Ministrul turismului

    Akos Birtalan (12 decembrie 1996 - 17 aprilie 1998)



    Ministrul lucrărilor publice şi amenajării teritoriului

    Nicolae Noica (12 decembrie 1996 - 17 aprilie 1998)



    Ministrul apelor, pădurilor şi mediului înconjurător

    Ion Oltean (12 decembrie 1996 - 5 decembrie 1997)
    Sorin Frunzăverde (5 decembrie 1997 - 11 februarie 1998)
    Romică Tomescu (11 februarie - 17 aprilie 1998)



    Ministrul învăţământului (din 5 decembrie 1997 poartă denumirea de ministrul educaţiei naţionale)

    Virgil Petrescu (12 decembrie 1996 - 5 decembrie 1997)
    Andrei Marga (5 decembrie 1997 - 17 aprilie 1998)



     5 decembrie 1997 - Remaniere guvernamentală.



     Ministrul cercetării şi tehnologiei

     Bujor-Bogdan Teodoriu (12 decembrie 1996 - 11 februarie 1998)
     Horia Ene (11 februarie - 17 aprilie 1998)



    Ministrul sănătăţii

    Ştefan Iosif Drăgulescu (12 decembrie 1996 - 5 decembrie 1997)
    Ion Victor Bruckner (5 decembrie 1997 - 17 aprilie 1998)



    Ministrul culturii

    Ion Caramitru (12 decembrie 1996 - 17 aprilie 1998)



    Ministrul tineretului şi sportului

     Sorin Stănescu (12 decembrie 1996 - 5 decembrie 1997)
     Crin Antonescu (5 decembrie 1997 - 17 aprilie 1998)



    Ministrul pentru relaţia cu Parlamentul

     Bogdan Niculescu-Duvăz (12 decembrie 1996 - 11 februarie 1998)
     Ioan Avram Mureşan (11 februarie - 17 aprilie 1998)



    Ministru delegat pe lângă primul-ministru pentru coordonarea Secretariatului General al Guvernului şi a Departamentului pentru     administraţie publică locală

    Remus Opriş (12 decembrie 1996 - 17 aprilie 1998)



   Ministru delegat pe lângă primul-ministru pentru integrare europeană

   Alexandru Herlea (12 decembrie 1996 - 17 aprilie 1998)



   Ministrul privatizării

   Valentin M. Ionescu (5 decembrie 1997 - 17 aprilie 1998)



  Ministru delegat pe lângă primul ministru pentru informaţii publice

     Radu Boroianu (12 decembrie 1996 - 5 decembrie 1997)
     Sorin Botez (5 decembrie 1997 - 17 aprilie 1998)



  Ministru delegat pe lângă primul ministru pentru minorităţi naţionale

    György Tokay (12 decembrie 1996 - 17 aprilie 1998)


 


www.PoliticaRomaneasca.ro
Adaugat: 29 Octombrie 2010
Vizualizari: 0
TiparesteTipareste