Nicolae Căbulea, secretar de stat în Ministerul de Interne

"Peste 100 de incidente electorale s-au raportat sâmbătă noaptea în ţară, dar, în urma verificărilor, doar 37 au fost confirmate. Este vorba despre fapte minore, precum ruperea de afişe electorale şi distrugerea de bannere".

Adăugat: 10 Iunie 2012
Ultima actualizare:10 Iunie 2012

Politica Romaneasca
trimite pe mail

123 de incidente electorale s-au înregistrat în noaptea dinaintea alegerilor locale în ţară, în urma verificării doar 37 fiind confirmate, a precizat  secretarul de stat în Ministerul Administraţiei şi Internelor, Ioan Nicolae Căbulea.

El a spus că sunt fapte minore, care constau în ruperea de afişe electorale şi distrugerea de bannere.

Duminică dimineaţă cele peste 18.000 de secţii de votare au fost predate pe baza de proces verbal, preşedinţilor secţiilor de votare. 

Secţiile de votare sunt deschise duminică, 10 iunie, între orele 7,00 - 21,00.

Românii îşi aleg duminică primarii, consilierii locali, preşedinţii Consiliilor judeţene şi consilierii judeţeni.

Pentru prima dată în România alegerile locale se vor desfăşura într-un singur de tur de scrutin.

Va fi declarat câştigător candidatul care obţine cel mai mare număr de voturi.



Autor:
Luminiţa Apostolescu
Editor:
Luminiţa Apostolescu
Adăugat:
10 Iunie 2012


Articole pe aceeasi tema


Toate câmpurile sunt obligatorii.

Reafiseaza