Guvernul Teodor Stolojan

Cabinetul Theodor Stolojan a guvernat România, în perioada 16 octombrie 1991 şi 19 noiembrie 1992.

Adăugat: 19 Octombrie 2010
Ultima actualizare:1 Iunie 2012

Politica Romaneasca
trimite pe mail


16 octombrie 1991 - Componenţa Guvernului condus de Theodor Stolojan este votată în Camera Deputaţilor, dar, în Senat, Victor Babiuc şi Ludovic Spiess nu întrunesc numărul de voturi necesar învestiturii.



17 octombrie 1991- Theodor Stolojan îi propune din nou pe cei doi miniştri (Victor Babiuc şi Ludovic Spiess), care de această dată sunt votaţi şi de Senat.



Prim-ministru

- Theodor Stolojan (16 octombrie 1991 - 19 noiembrie 1992)

 

 

Ministrul pentru Relaţia cu Parlamentul

- Ion Aurel Stoica (16 octombrie 1991 - 19 noiembrie 1992)

 

Ministrul de Interne

-  Victor Babiuc (17 octombrie 1991 - 19 noiembrie 1992)


Ministrul afacerilor externe

- Adrian Năstase (16 octombrie 1991 - 19 noiembrie 1992)

 

Ministrul economiei şi finanţelor

- George Danielescu (16 octombrie 1991 - 19 noiembrie 1992)

 

Ministrul Bugetului, Veniturilor Statului şi Controlului Financiar, în cadrul Ministerului Economiei Finanţelor

- Florian Bercea (16 octombrie 1991 - 19 noiembrie 1992)

 

Ministrul justiţiei

- Mircea Ionescu-Quintus (16 octombrie 1991 - 19 noiembrie 1992)

 

Ministrul culturii

- Ludovic Spiess (17 octombrie 1991 - 19 noiembrie 1992)

 

Ministrul învăţământului şi Ştiinţe

- Mihail Golu (16 octombrie 1991 - 19 noiembrie 1992)


Ministrul apărării naţionale

- General Niculae Spiroiu (16 octombrie 1991 - 19 noiembrie 1992)

 

Ministrul industriei

- Dan Constantinescu (16 octombrie 1991 - 19 noiembrie 1992)

 

Ministrul agriculturii şi alimentaţiei

-Petru Mărculescu (16 octombrie 1991 - 19 noiembrie 1992)


Ministrul comunicaţiilor

- Andrei Chirică (16 octombrie 1991 - 19 noiembrie 1992)

 

Ministrul comerţului şi turismului

- Constantin Fota (16 octombrie 1991 - 19 noiembrie 1992)

 

Ministrul lucrărilor publice şi amenajării teritoriului

- Dan Nicolae (16 octombrie 1991 - 19 noiembrie 1992)

 

Ministrul transporturilor

- Traian Băsescu (16 octombrie 1991 - 19 noiembrie 1992)

 

Ministrul mediului

- Marcian Bleahu (16 octombrie 1991 - 19 noiembrie 1992)


Ministrul sănătăţii

- Mircea Maiorescu (16 octombrie 1991 - 19 noiembrie 1992)

 

Ministrul muncii şi protecţiei sociale

- Dan Mircea Popescu (16 octombrie 1991 - 19 noiembrie 1992)

 

Ministrul tineretului şi sportului

- Ioan Moldovan (16 octombrie 1991 - 19 noiembrie 1992)

 

Secretar de stat la Ministerul Învăţământului şi Ştiinţei (membru al Guvernului)

- Emil Tocaci (16 octombrie 1991 - 19 noiembrie 1992)


 



Autor:
Simona Mihăescu
Editor:
Simona Mihăescu
Adăugat:
19 Octombrie 2010
Ultima actualizare:
1 Iunie 2012


Articole pe aceeasi tema


Toate câmpurile sunt obligatorii.

Reafiseaza