Guvernul Petre Roman II

Prim-ministru Petre Roman - (28 iunie 1990 - 26 septembrie 1991)

Adăugat: 15 Octombrie 2010
Ultima actualizare:1 Iunie 2012

Politica Romaneasca
trimite pe mail

Prim-ministru

        
1.Petre Roman - (28 iunie 1990 - 26 septembrie 1991
)
       

2.Theodor Stolojan (1 - 16 octombrie 1991)

            
26 septembrie 1991 - Primul-ministru Petre Roman îşi părăseşte funcţia. El critică felul în care preşedintele Ion Iliescu a acţionat în timpul mineriadei începute la 23 septembrie. Iliescu anunţa constituirea unui "guvern de deschidere naţională".

1 octombrie 1991 - Fostul ministru de finanţe, Theodor Stolojan este numit prim-ministru.

Ministru de stat, însărcinat cu activitatea industrială si comercială

- Anton Vătăşescu - (28 iunie 1990 - 30 aprilie 1991)


20 martie 1991 - În şedinţa de Guvern, Anton Vătăşescu, ministru de stat, însărcinat cu activitatea industrială şi comercială, TheodorStolojan, ministru de finanţe, şi Mihai Zisu, ministrul resurselor şi industriei, îşi prezintă demisiile din funcţie. Cauzele mărturisite ţin de ritmul prea lent al reformei. La cererea primului-ministru cei trei,  ramân în functie.

30 aprilie 1991 - Remaniere guvernamentală.

Ministru de stat, însărcinat cu orientarea economică

- Eugen Dijmarescu (28 iunie 1990 - 30 aprilie1991)


Ministru de stat, însărcinat cu calitatea vieţii şi protecţia socială

- Ion Aurel Stoica (28 iunie 1990 - 21 februarie 1991),

-Dan Mircea Popescu (30 aprilie 1991 - 16 octombrie 1991)

21 februarie 1991 - Ion Aurel Stoica demisionează din funcţia de ministru de stat, însărcinat cu calitatea vieţii şi protecţia socială, în urma conflictului de muncă de la Regionala CFR Iaşi, ramânând ministru fără portofoliu (30 aprilie - 16 octombrie 1991).

Ministru fără portofoliu 

- Ion Aurel Stoica (30 aprilie - 16 octombrie 1991)

Ministru de interne

- Doru Viorel Ursu (28 iunie 1990 - 16 octombrie 1991)

Ministrul afacerilor externe

- Adrian Năstase (28 iunie 1990 - 16 octombrie 1991)

Ministru de finanţe

- Theodor Stolojan (28 iunie 1990 - 30 aprilie 1991)

Ministru de stat, ministrul economiei si finanţelor

-Eugen Dijmărescu (30 aprilie - 16 octombrie 1991)

Ministrul justiţiei

- Victor Babiuc (28 iunie 1990 - 16 octombrie 1991)

Ministrul culturii

- Andrei Pleşu (28 iunie 1990 - 16 octombrie 1991)

Ministrul învăţamântului şi Ştiintei

- Gheorghe Ştefan (28 iunie 1990 - 16 octombrie 1991)

Ministrul apărării naţionale

- General Victor-Atanasie Stanculescu (28 iunie 1990 - 30 aprilie 1991)
         
-General Niculae Spiroiu (30 aprilie   - 16 octombrie 1991)  


Ministrul resurselor si industriei

- Mihai Zisu (28 iunie 1990 - 30 aprilie 1991)

Ministrul industriei

- General Victor-Atanasie Stănculescu (30 aprilie - 16 octombrie 1991)

30 aprilie 1991 - Remaniere guvernamentală.

Ministrul agriculturii şi industriei alimentare

- Ioan Ţipu (28 iunie 1990 - 3 iunie 1991)
 

-ad-int. Petru Mărculescu (15 iulie - 16 octombrie 1991)


3 iunie 1991 - A murit Ioan Tipu, ministrul agriculturii si industriei alimentare (n. 2 apr. 1937)

Ministrul comunicaţiilor

- Andrei Chirică (28 iunie 1990 - 16 octombrie 1991)

Ministrul comertului si turismului

-Constantin Fota (28 iunie 1990 - 16 octombrie 1991)


Ministrul lucrărilor publice, transporturilor şi amenajării teritoriului

- Doru Pană (28 iunie 1990 - 16 octombrie 1991)

3 septembrie 1991 - Doru Pană, ministrul lucrărilor publice, transporturilor si amenajării teritoriului este numit primar general al Bucureştiului.

30 aprilie 1991 - Remaniere guvernamentală, Ministerul împărţindu-se în Ministerul lucrărilor publice şi amenajării teritoriului si Ministerul transporturilor.

Ministrul transporturilor

-Traian Băsescu (30 aprilie - 16 octombrie 1991)

Ministrul mediului

-Valeriu Eugen Pop (28 iunie 1990 - 16 octombrie 1991)

Ministrul sănătăţii

- Bogdan Marinescu (28 iunie 1990 - 16 octombrie 1991)

Ministrul muncii si protecţiei sociale

- Cătălin Zamfir (28 iunie 1990 - 30 aprilie 1991)

 -Mihnea Marmeliuc (30 aprilie 1991 - 16 octombrie 1991)

       
30 aprilie 1991 - Remaniere guvernamentală.

Ministrul tineretului si sportului

- Bogdan Niculescu-Duvăz (28 iunie 1990 - 16 octombrie 1991)

Ministrul însărcinat cu bugetul, în cadrul Ministerului Economiei si Finanţelor

- Florian Bercea (30 aprilie - 16 octombrie 1991)


Ministrul secretar de stat însărcinat cu privatizarea la Ministerul Agriculturii si Alimentaţiei

- Valeriu Pescariu (30 aprilie - 16 octombrie 1991)


Secretar de stat la Ministerul de Externe, membru al Guvernului

- Romulus Neagu (28 iunie 1990 - mai 1991)


Secretar de stat la Ministerul Învăţământului şi Ştiinţei, membru al Guvernului

- Andrei Ţugulea (28 iunie 1990 - 16 octombrie 1991)
 



Autor:
Simona Mihăescu
Editor:
Simona Mihăescu
Adăugat:
15 Octombrie 2010
Ultima actualizare:
1 Iunie 2012


Articole pe aceeasi tema


Toate câmpurile sunt obligatorii.

Reafiseaza