Guvernul Nicolae Văcăroiu

Guvernul Nicolae Văcăroiu a fost un consiliu de miniştri, care a guvernat România în perioada 19 noiembrie 1992 - 11 decembrie 1996.

Adăugat: 20 Octombrie 2010
Ultima actualizare:1 Iunie 2012

Politica Romaneasca
trimite pe mail

19 noiembrie 1992 - Camerele reunite ale Parlamentului dau votul de încredere noului Guvern, cu 260 voturi pentru şi 203 împotrivă.

 

20 noiembrie 1992 - În faţa preşedintelui Ion Iliescu, membrii Guvernului depun jurământul.


Prim-ministru - Nicolae Văcăroiu (
19 noiembrie 1992 - 11 decembrie 1996)

 

Nicolae Văcăroiu a fost primul  şef de Cabinet postrevoluţionar, care a reuşit  să finalizeze mandatul de premier.

 


Ministru de stat, preşedinte al Consiliului de Coordonare, Strategie şi Reformă economică:

-Mişu Negriţoiu (19 noiembrie 1992 - 27 august 1993)
-Mircea Coşea
(28 august 1993 - 11 decembrie 1996)
 

27 august 1993 - Mişu Negriţoiu este numit consilier prezidenţial la Preşedinţia României.



Ministru de stat, ministrul muncii şi protecţiei sociale:

- Dan Mircea Popescu (19 noiembrie 1992 - 11 decembrie 1996)



Ministru de stat, ministru de finanţe:

- Florin Georgescu (19 noiembrie 1992 - 11 decembrie 1996)



Ministru de stat, ministru de externe

- Teodor Viorel Meleşcanu (19 noiembrie 1992 - 11 decembrie 1996)



Ministru de interne

- George Ioan Dănescu (19 noiembrie 1992 - 6 martie 1994)
- Doru Ioan Tărăcilă (6 martie 1994 - 11 decembrie 1996)


Ministrul industriilor

 -Dumitru Popescu (19 noiembrie 1992 - 20 ianuarie 1996)
 - Alexandru-Octavi Stănescu (20 ianuarie - 11 decembrie 1996)

 

Ministrul agriculturii şi alimentaţiei :

 

- Ioan Oancea (19 noiembrie 1992 - 18 august 1994)                                                     

-Valeriu Tabără (18 august 1994 - 3 septembrie 1996

- Alexandru Lăpușan (3 septembrie - 11 decembrie 1996)

 

Ministrul comunicaţiilor:

- Andrei Chirică (19 noiembrie 1992 - 18 august 1994)
- Adrian Turicu (18 august 1994 - 31 ianuarie 1996)
- ad-int. Mircea Coșea (31 ianuarie - 6 martie 1996)
- Ovidiu Ioan Muntean (6 martie - 3 septembrie 1996)
- Virgil Popescu (3 septembrie - 11 decembrie 1996)

 

Ministrul comerţului:

 - Constantin Teculescu (19 noiembrie 1992 - 28 august 1993)
 - Cristian Ionescu (28 august 1993 - 4 mai 1995)
 -  Petru Crişan (4 mai 1995 - 19 ianuarie 1996)
 - Dan Ioan Popescu (19 ianuarie - 11 decembrie 1996)

Ministrul turismului:

- Dan-Matei Agathon (19 noiembrie 1992 - 11 decembrie 1996)

 

Ministrul lucrărilor publice şi amenajării teritoriului:

- Marin Cristea (19 noiembrie 1992 - 11 decembrie 1996)


Ministrul transporturilor:

- Paul Teodoru (19 noiembrie 1992 - 6 martie 1994)
- Aurel Novac (6 martie 1994 - 11 decembrie 1996)

Ministrul apelor, pădurilor şi protecţiei mediului :

- Aurel Constantin Ilie (19 noiembrie 1992 - 11 decembrie 1996)

 

Ministrul sănătăţii :

- Iulian Mincu (19 noiembrie 1992 - 23 august 1996)
- Daniela Bartoş (23 august - 11 decembrie 1996)

 

Ministrul tineretului şi sportului :

- Gheorghe Angelescu (19 noiembrie 1992 - 28 august 1993)
 -Alexandru Mironov (28 august 1993 - 11 decembrie 1996)

 

Ministru de justiţie

- Petre Ninosu (19 noiembrie 1992 - 6 martie 1994)
- Iosif Gavril Chiuzbaian (6 martie 1994 - 3 septembrie 1996)
- Ion Predescu (3 septembrie - 11 decembrie 1996)

 

Ministrul culturii:

- Mihai Golu (19 noiembrie 1992 - 28 august 1993)                                                            

Petre Sălcudeanu (28 august - 5 noiembrie 1993)
- ad-int. Liviu Maior (5 - 25 noiembrie 1993)
- Marin Sorescu (25 noiembrie 1993 - 5 mai 1995)
- Viorel Mărginean (5 mai 1995 - 23 august 1996)
 -Grigore Zanc (23 august - 11 decembrie 1996)


Ministrul învăţământului :

- Liviu Maior (19 noiembrie 1992 - 11 decembrie 1996)


Ministrul cercetării şi tehnologiei:

- Doru Dumitru Palade (19 noiembrie 1992 - 11 decembrie 1996)

Ministrul apărării naţionale:

- General Niculae Spiroiu (19 noiembrie 1992 - 6 martie 1994)
- Gheorghe Tinca (6 martie 1994 - 11 decembrie 1996)

 

Ministru pentru relaţia cu Parlamentul:

- Valer Dorneanu (19 noiembrie 1992 - 20 octombrie 1995)
- Petre Ninosu (20 octombrie 1995 - 11 decembrie 1996

 



Autor:
Simona Mihăescu
Editor:
Simona Mihăescu
Adăugat:
20 Octombrie 2010
Ultima actualizare:
1 Iunie 2012


Articole pe aceeasi tema


Toate câmpurile sunt obligatorii.

Reafiseaza