Guvernul Mugur Isărescu

Guvernul Mugur Isărescu a fost un consiliu de miniştri care a guvernat România în perioada 22 decembrie 1999 - 28 decembrie 2000.

Adăugat: 22 Noiembrie 2010
Ultima actualizare:1 Iunie 2012

Politica Romaneasca
trimite pe mail

Componenţa:

16 decembrie 1999 - Mugur Isărescu este desemnat în funcţia de prim-ministru al României şi este însărcinat ca până pe 20 decembrie să propună miniştrii ce vor face parte din noul Cabinet.

22 decembrie 1999 - Primul ministru Mugur Isărescu şi membrii cabinetului său depun jurământ în faţa preşedintelui României, Emil Constantinescu.

Prim-ministru

-Mugur Isărescu (22 decembrie 1999 - 28 decembrie 2000)


Ministru de stat, preşedintele Consiliului de Coordonare Economico - Financiară
-Mircea Ciumara (22 decembrie 1999 - 28 decembrie 2000)


Ministru de stat, ministrul afacerilor externe
-Petre Roman (22 decembrie 1999 - 28 decembrie 2000)


Ministru de stat, ministrul justiţiei

-Valeriu Stoica (22 decembrie 1999 - 28 decembrie 2000)


Ministru de stat, ministrul sănătăţii

-Hajdu Gabor (22 decembrie 1999 - 28 decembrie 2000)


Ministru de interne
-Constantin Dudu Ionescu (22 decembrie 1999 - 28 decembrie 2000)


Ministrul apărării naționale

-Victor Babiuc (22 decembrie 1999 - 13 martie 2000)
-Sorin Frunzăverde (13 martie - 28 decembrie 2000)


Preşedintele Emil Constantinescu aprobă demisia din funcţie a ministrului Victor Babiuc. Acesta a cerut demisia ca urmare a plecării din Partidul Democrat.


Ministru de finanţe

-Decebal Traian Remeş
(22 decembrie 1999 - 28 decembrie 2000)


Ministrul muncii şi protecţiei sociale

-Smaranda Dobrescu
(22 decembrie 1999 - 28 decembrie 2000)


Ministrul industriei şi comerţului

-Radu-Mircea Berceanu
(22 decembrie 1999 - 28 decembrie 2000)


Ministrul agriculturii şi alimentaţiei
-Ioan Avram Mureşan (22 decembrie 1999 - 28 decembrie 2000)


Ministrul transporturilor
-Traian Băsescu (22 decembrie 1999 - 26 iunie 2000)
-Anca Boagiu (
27 iunie - 28 decembrie 2000)


26 iunie - Traian Băsescu, demisionează din funcţia de ministru al transporturilor, pentru a prelua mandatul de primar general al Capitalei, în urma câştigării alegerilor din 18 iunie 2000.


Ministrul lucrărilor publice şi amenajării teritoriului

-Nicolae Ştefan Noica (22 decembrie 1999 - 28 decembrie 2000)


Ministrul apelor, pădurilor și protecției mediului

-Romică Tomescu (22 decembrie 1999 - 28 decembrie 2000)


Ministrul educației naționale

-Andrei Marga (22 decembrie 1999 - 28 decembrie 2000)


Ministrul culturii

-Ion Caramitru (22 decembrie 1999 - 28 decembrie 2000)


Ministrul tineretului și sportului

-Crin Antonescu (22 decembrie 1999 - 28 decembrie 2000)


Ministrul funcţiei publice

-Vlad Roşca (22 decembrie 1999 - 28 decembrie 2000)


Ministru delegat pe lângă primul ministru, pentru minorităţi naţionale

-Peter Eckstein-Kovacs (22 decembrie 1999 - 28 decembrie 2000)


Secretar general al Guvernului

-Radu Stroe (22 decembrie 1999 - 28 decembrie 2000)
 



Autor:
Simona Mihăescu
Editor:
Simona Mihăescu
Adăugat:
22 Noiembrie 2010
Ultima actualizare:
1 Iunie 2012


Articole pe aceeasi tema


Toate câmpurile sunt obligatorii.

Reafiseaza