Guvernul Emil Boc (1)

Guvernul Emil Boc (1) este consiliul de miniştri care a guvernat România din 22 decembrie 2008 până în 23 decembrie 2009.

Adăugat: 20 Decembrie 2010
Ultima actualizare:1 Iunie 2012

Politica Romaneasca
trimite pe mail


Din 13 octombrie 2009, când a fost demis prin moţiune de cenzură, a continuat să funcţioneze interimar, fiind obligat să îndeplinească„numai actele necesare pentru administrarea treburilor publice, până la depunerea jurământului de membrii noului Guvern”.


Acest guvern este succesorul Guvernului Popescu Tăriceanu, pe care l-a înlocuit la finalul anului 2008. Este, de asemenea primul guvern român,  care a căzut prin moţiune de cenzură după revoluţie, după adoptarea acestui act de către Parlament la 13 octombrie 2009.


16 decembrie 2008 - După retragerea premierului-desemnat Theodor Stolojan, preşedintele Traian Băsescu îl desemnează pe Emil Boc,preşedintele partidului, care are cele mai multe mandate în Parlament să formeze Guvernul.


19 decembrie 2008 - Premierul desemnat  Emil Boc anunţă componenţa noului cabinet, format din primul ministru, un vice-prim-ministru şi 18 miniştri.


20 decembrie 2008 - Toţi miniştrii sunt validaţi de comisiile de specialitate ale Parlamentului.


22 decembrie 2008 - Noul guvern primeşte votul de învestitură din partea Parlamentului (324 "pentru" şi 115 "împotrivă"). Guvernul se baza pe voturile membrilor grupurilor parlamentare ale Partidului Democrat Liberal şi ale Alianţei PSD-PC.


22 decembrie 2008 - Membrii guvernului condus de Emil Boc depun jurământul de credinţă în prezenţa preşedintelui Traian Băsescu.



2 octombrie 2009 - Membrii guvernului din partea PSD au demisionat în bloc din Guvern.

 

13 octombrie 2009 - Guvernul este demis prin moţiunea de cenzură depusă de PNL şi UDMR.

 

Din primele luni de mandat, au apărut probleme la conducerea Ministerului Administraţiei şi Internelor. După ce ministrul Gabriel Oprea l-a numit pe chestorul Virgil Ardelean în funcţia de director al Direcţiei Generale de Informaţii şi Protecţie Internă, Partidul Social Democrat, din care făcea parte Oprea, i-a retras acestuia sprijinul politic, deoarece numirea lui Ardelean nu a fost făcută cu acordul conducerii partidului.


Oprea a demisionat la 14 ianuarie 2009 din funcţia de ministru, în ciuda protestelor organizaţiei PSD Ilfov. El şi-a apărat acţiunile, spunând că „nu a acceptat să intre în minister şi să ocupe funcţii importante oameni impuşi pe alte criterii decât competenţa”.


Gabriel Oprea a fost înlocuit la 20 ianuarie de Liviu Dragnea la conducerea MAI, dar şi acesta a demisionat după doar 13 zile, motivând că fondurile alocate Ministerului pentru anul 2009 sunt insuficiente pentru realizarea proiectelor asumate.


După demisia lui Dragnea, ministru al internelor a devenit vicepremierul Dan Nica.


Tot ministerul internelor a fost generatorul următoarei crize politice majore. Ministrul Dan Nica a declarat la 25 septembrie 2009, la Craiova, că alegerile prezidenţiale ce urmau,  ar putea fi fraudate şi că deja nu se mai poate închiria niciun autocar pentru data de 22 noiembrie 2009, ziua alegerilor, cu referire la posibila fraudare organizată prin vot multiplu la mai multe secţii de votare, anunţând că autocarele folosite în acest scop vor fi confiscate.


Afirmaţiile sale au fost infirmate de presă.  După ce preşedintele  Traian Băsescu a semnat decretul de revocare, PSD s-a retras de la guvernare, toţi miniştrii săi fiind înlocuiţi în guvern cu interimari de la PD-L.

Componenţă


Primul Ministru al României     

Emil Boc     PD-L     
22 decembrie 2008 - continuat în Guvernul Boc (2)


Vice Prim ministru
    
Dan Nica     PSD     
22 decembrie 2008 - 1 octombrie 2009

Ministerul de Justiţie  
   
Cătălin Predoiu     Independent     
22 decembrie 2008 - continuat în Guvernul Boc (2)

Ministerul Apărării Naţionale  
   
Mihai Stănişoară     PD-L     
22 decembrie 2008

Ministerul Culturii     
Theodor Paleologu     PD-L     
22 decembrie 2008 - 13 octombrie 2009

Ministerul Agriculturii
    
Ilie Sârbu     PSD     
22 decembrie 2008 - 2 octombrie 2009

Radu Berceanu (interimar)     PD-L
    
2 octombrie 2009 - 23 decembrie 2009

Ministerul Sănătăţii Publice
    
Ion Bazac     PSD  
   
22 decembrie 2008 - 2 octombrie 2009

Adriean Videanu (interimar)     PD-L
    
2 octombrie 2009 - 23 decembrie 2009

Ministerul Afacerilor Externe
    
Cristian Diaconescu     PSD     

22 decembrie 2008 - 2 octombrie 2009

Cătălin Predoiu (interimar)     independent
    
2 octombrie 2009 - 23 decembrie 2009

Ministerul Economiei     
Adriean Videanu     PD-L     
22 decembrie 2008 - continuat în Guvernul Boc (2)

Ministerul Finanţelor Publice
    
Gheorghe Pogea     PD-L     
22 decembrie 2008 - 23 decembrie 2009

Ministerul Muncii, Familiei şi Protecţiei Sociale
    
Marian Sârbu     PSD     
22 decembrie 2008 - 2 octombrie 2009

Gheorghe Pogea (interimar)     PD-L
    
2 octombrie 2009 - 23 decembrie 2009

Ministerul Mediului     
Nicolae Nemirschi     PSD     

22 decembrie 2008 - 2 octombrie 2009

Elena Udrea (interimar)     PD-L  
   
2 octombrie 2009 - 23 decembrie 2009

Ministerul Transporturilor şi Infrastructurii     
Radu Berceanu     PD-L     
22 decembrie 2008 - continuat în Guvernul Boc

Ministerul Adiministraţiei şi Internelor  
   
Gabriel Oprea     PSD     
22 decembrie 2008 - 13 ianuarie 2009

Dan Nica (interimar)     
13 ianuarie 2009 - 20 ianuarie 2009

Liviu Dragnea     
20 ianuarie 2009 - 2 februarie 2009

Dan Nica     
-2 februarie 2009 - 2 octombrie 2009

Vasile Blaga (interimar)     PD-L     

2 octombrie 2009 - continuat în Guvernul Boc (2)

Ministerul Dezvoltării Regionale şi Locuinţei     
Vasile Blaga     PD-L   
 
22 decembrie 2008 - 23 decembrie 2009

Ministerul Educaţiei, Cercetării şi Inovării
    
Ecaterina Andronescu     PSD     
22 decembrie 2008 - 2 octombrie 2009

Emil Boc (interimar)     PD-L     
2 octombrie 2009 - 23 decembrie 2009

Ministerul Tineretului şi Sportului
 
   
Monica Iacob Ridzi     PD-L     
22 decembrie 2008 - 14 iulie 2009

Luminiţa Plăcintă PD-L 
   
14 iulie 2009 - 23 decembrie 2009

Ministerul Turismului  
   
Elena Udrea     PD-L
    
22 decembrie 2008 - continuat în Guvernul Boc (2)

Ministerul Comunicaţiilor şi al Societăţii Informaţionale
    
Gabriel Sandu     PD-L  
   
22 decembrie 2008 - continuat în Guvernul Boc (2)

Ministerul pentru Întreprinderi Mici şi Mijlocii, al Comerţului şi al Mediul de Afaceri
    
Constantin Niţă     PSD     

22 decembrie 2008 - 2 octombrie 2009

Gabriel Sandu (interimar)     PD-L  
   

2 octombrie 2009 - 23 decembrie 2009


Ministerul pentru Relaţia cu Parlamentul   
 
Victor Ponta     PSD     
22 decembrie 2008 - 2 octombrie 2009


Luminiţa Plăcintă (interimar)     PD-L  
  
-2 octombrie 2009 - 23 decembrie 2009

 


 



Autor:
Simona Mihăescu
Editor:
Simona Mihăescu
Adăugat:
20 Decembrie 2010
Ultima actualizare:
1 Iunie 2012


Articole pe aceeasi tema


Toate câmpurile sunt obligatorii.

Reafiseaza