Guvernul Adrian Năstase

Guvernul Adrian Năstase a fost un consiliu de miniştri care a guvernat România în perioada 28 decembrie 2000 - 28 decembrie 2004.

Adăugat: 2 Decembrie 2010
Ultima actualizare:1 Iunie 2012

Politica Romaneasca
trimite pe mail

Pe 20 decembrie 2000, preşedintele Ion Iliescu îl desemnează, oficial, pe Adrian Năstase pentru funcţia de prim-ministru al României.



Pe 28 decembrie 2000, noul guvern primeşte votul de învestitură din partea parlamentului (314 "pentru" şi 145 "împotrivă"), iar membrii guvernului depun jurământul de credinţă în prezenţa preşedintelui Ion Iliescu.




 Prim-ministru

    Adrian Năstase
(28 decembrie 2000 - 21 decembrie 2004)
    ad-int. Eugen Bejinariu (21 - 28 decembrie 2004)

Ministrul de interne (din 19 iunie 2003 a purtat denumirea de Ministrul administraţiei şi internelor, apoi din 11 martie 2004 pe cea de Ministru de stat pe probleme sociale, ministrul administraţiei şi internelor)

   Ioan Rus
(28 decembrie 2000 - 15 iunie 2004)
   Marian-Florian Săniuţă (15 iunie - 28 decembrie 2004)

    
Ministrul industriei şi resurselor
(din 19 iunie 2003 a purtat denumirea de Ministrul economiei şi comerţului, apoi din 11 martie 2004 pe cea de Ministru de stat pe probleme economice, ministrul economiei şi comerţului)

   Dan-Ioan Popescu (28 decembrie 2000 - 28 decembrie 2004)



Ministru delegat pentru comerţ

      Eugen Dijmărescu (19 iunie 2003 - 11 octombrie 2004)
      Vasile Radu (11 octombrie - 28 decembrie 2004)

Ministru de stat pentru coordonarea activităţilor din domeniile apărării naţionale, integrării europene şi justiţiei

      Ioan Talpeş (11 martie - 28 decembrie 2004)

Ministrul afacerilor externe

     Mircea-Dan Geoană (28 decembrie 2000 - 28 decembrie 2004)



Ministrul integrării europene

     Hildegard-Carola Puwak (28 decembrie 2000 - 20 octombrie 2003)
     ad-int. Vasile Puşcaş (20 octombrie - 27 noiembrie 2003)
     Alexandru Fărcaş (27 noiembrie 2003 - 28 decembrie 2004)



Ministru delegat, negociator-şef la Uniunea Europeană


     Vasile Puşcaş (28 decembrie 2000 - 28 decembrie 2004)



Ministrul finanţelor publice


     Mihai-Nicolae Tănăsescu (28 decembrie 2000 - 28 decembrie 2004)



Ministrul justiţiei

     Rodica-Mihaela Stănoiu
(28 decembrie 2000 - 10 martie 2004)
     Cristian Diaconescu (10 martie - 28 decembrie 2004)



Ministrul apărării naţionale


     Ioan-Mircea Paşcu (28 decembrie 2000 - 28 decembrie 2004)



Ministrul muncii şi solidarităţii sociale
(din 19 iunie 2003 a purtat denumirea de Ministrul muncii, solidarităţii sociale şi familiei)

     Marian Sârbu (28 decembrie 2000 - 19 iun. 2003)
     Elena Dumitru (19 iunie 2003 - 14 iulie 2004)
     Dan-Mircea Popescu (14 iulie - 28 decembrie 2004)



Ministru delegat pentru relaţia cu partenerii sociali

      Marian Sârbu (19 iunie 2003 - 14 iulie 2004)
      Bogdan Niculescu-Duvăz (14 iulie - 28 decembrie 2004)



Ministrul apelor şi protecţiei mediului (Ministerul a fost desfiinţat la 19 iunie 2003, apoi a fost reînfiinţat la 11 martie 2004 sub denumirea de Ministerul mediului şi gospodăririi apelor)

      Aurel-Constantin Ilie (28 decembrie 2000 - 17 ianuarie 2002)
      Petru Lificiu (17 ianuarie 2002 - 19 iunie 2003)
      Speranţa-Maria Ianculescu (11 martie - 28 decembrie 2004)



Ministrul agriculturii, alimentaţiei şi pădurilor
(din 19 iunie 2003 a purtat denumirea de Ministrul agriculturii, pădurilor, apelor şi mediului, apoi din 11 martie 2004 pe cea de Ministrul agriculturii, pădurilor şi dezvoltării rurale)

      Ilie Sârbu (28 decembrie 2000 - 14 iulie 2004)
      Petre Daea (14 iulie - 28 decembrie 2004)



Ministrul lucrărilor publice, transporturilor şi locuinţei (din 19 iunie 2003 a purtat denumirea de Ministrul transporturilor, construcţiilor şi turismului)

      Miron-Tudor Mitrea (28 decembrie 2000 - 28 decembrie 2004)



Ministrul turismului

      Matei-Agathon Dan (28 decembrie 2000 - 19 iunie 2003)



Ministrul educaţiei şi cercetării (în perioada 19 iunie 2003 - 11 martie 2004 a purtat denumirea de Ministrul educaţiei, cercetării şi tineretului)

      Ecaterina Andronescu (28 decembrie 2000 - 19 iunie 2003)
      Alexandru Athanasiu (19 iun. 2003 - 28 decembrie 2004)



Ministru delegat pentru activitatea de cercetare


     Şerban-Constantin Valeca (28 decembrie 2000 - 19 iunie 2003)



Ministrul sănătăţii şi familiei (din 19 iunie 2003 a purtat denumirea de Ministrul sănătăţii)

      Daniela Bartoş (28 decembrie 2000 - 19 iunie 2003)
      Mircea Beuran (19 iunie - 20 octombrie 2003)
      ad-int. Ionel Blănculescu (20 octombrie - 27 noiembrie 2003)
      Ovidiu Brânzan (27 noiembrie 2003 - 28 decembrie 2004)



Ministrul culturii şi cultelor

      Răzvan-Emil Theodorescu (28 decembrie 2000 - 28 decembrie 2004)



Ministrul pentru întreprinderile mici şi mijlocii şi cooperaţie

      Silvia Ciornei (28 decembrie 2000 - 19 iunie 2003)



Ministrul tineretului şi sportului

      Georgiu Gingăraş (28 decembrie 2000 - 19 iunie 2003)



Ministrul administraţiei publice (din 19 iunie 2003 a purtat denumirea de Ministru delegat pentru administraţia publică)

      Octav Cozmâncă (28 decembrie 2000 - 19 iunie 2003)
      Gabriel Oprea (19 iunie 2003 - 14 iulie 2004)
      Gheorghe Emacu (14 iulie - 28 decembrie 2004)



Ministrul informaţiilor publice


      Vasile Dâncu (28 decembrie 2000 - 19 iunie 2003)



Ministrul comunicaţiilor şi tehnologiei informaţiei

      Dan Nica (28 decembrie 2000 - 14 iulie 2004)
      Adriana Ţicău (14 iulie - 28 decembrie 2004)



 Ministru pentru coordonarea Secretariatului general al Guvernului

      Petru Şerban Mihăilescu (28 decembrie 2000 - 20 octombrie 2003)
      Eugen Bejinariu (20 octombrie 2003 - 28 decembrie 2004)



 Ministrul pentru relaţia cu Parlamentul (din 19 iunie 2003 a purtat denumirea de Ministru delegat pentru relaţia cu Parlamentul)

      Acsinte Gaspar (28 decembrie 2000 - 8 iunie 2004)
      Şerban Nicolae (8 iunie - 28 decembrie 2004)



Ministru delegat al Autorităţii pentru Privatizare şi Administrarea Participaţiunilor Statului

      Ovidiu-Tiberiu Muşetescu (28 decembrie 2000 - 19 iunie 2003)



Ministru delegat pentru coordonarea autorităţilor de control

      Ionel Blănculescu (19 iunie 2003 - 28 decembrie 2004)

 

Ministru delegat pentru controlul implementării programelor cu finanţare internaţională şi urmărirea aplicării aquis-ului comunitar

      Victor Ponta (11 martie - 28 decembrie 2004)
 



Autor:
Simona Mihăescu
Editor:
Simona Mihăescu
Adăugat:
2 Decembrie 2010
Ultima actualizare:
1 Iunie 2012


Articole pe aceeasi tema


Toate câmpurile sunt obligatorii.

Reafiseaza